Padomi, kā cīnīties ar odiem

© AP/Scanpix

"Odu kodumu dēļ ātro palīdzību sauc reti, taču šogad vienu gadu vecu bērniņu uz slimnīcu jau aizvedām," saka Sarmīte Villere, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālā centra vadītāja vietniece operatīvajā darbā. Kā izvairīties no odu uzlidojumiem un ko darīt, kad tie savu darbiņu jau padarījuši?

Svarīga ir profilakse

Zem biezās sniega segas odiem aizvadītajā ziemā klājies tik ļoti labi, ka viņi ir ne vien savairojušies, bet arī kļuvuši nekaunīgi, pie pirmās izdevības uzbrūk gan lieliem, gan maziem. Sarmīte Villere skaidro, ka īpaši cieš tie bērni, kuriem ir nosliece uz alerģijām. Pēc odu kodumiem viņiem uzmetas lielas pumpas, tās ir niezošas, un, ja koduma vietu ir daudz, mēdz paaugstināties arī temperatūra. "Šovasar bija gadījums, kad gadu vecam bērniņam bija sācies elpas trūkums un nācās braukt uz slimnīcu. Ja reakcija ir tik vētraina, nekas cits neatliek kā saukt ātro palīdzību, bet citos gadījumos cilvēki parasti mēģina tikt galā paši," stāsta speciāliste.

Viņa uzsver, ka "attiecībās ar odiem" vissvarīgākā ir profilakse – lai tie nesakož. Tas nozīmē, pirmkārt, apģērbties tā, lai ķermenis ir aizklāts, – ja laiks ir silts, tas var būt arī kokvilnas krekliņš ar garām piedurknēm. Un, otrkārt, labi palīdz speciālie uzsmidzināmie vai uzsmērējamie līdzekļi (aerosoli, rullīši, želejas), kas odiem nepatīk. Tie iegādājami gan aptiekās, gan lielveikalos, arī degvielas uzpildes stacijās.

Ja līdz šim nekas no tāda veida līdzekļiem nav lietots, ar kaut ko ir jāsāk, – uzskata Sarmīte Villere. Viņa pati kādos Jāņos izmēģinājusi pretodu līdzekli Autan – esot labs, bet šogad dzirdējusi labas atsauksmes arī par Latvijā ražoto Odiņu. Taču noteikti nav tā, ka viens līdzeklis ir visefektīvākais, – cīņā pret asinssūcējiem katram ir jāatrod pašam savs odiņš. Tiesa, nevajadzētu aizmirst, ka speciālie aizsardzības līdzekļi nav mūžīgas iedarbības, – tie atbaida nevēlamos kukaiņus vidēji no četrām līdz astoņām stundām.

Apdraud bērnus

"Ir speciāli līdzekļi bērniem – ar minimālu iespēju izraisīt alerģiju," stāsta Sarmīte Villere un uzsver, ka, dodoties dabā, noteikti ir jāapbruņojas ar šiem pretodu līdzekļiem. Taču attiecībā uz Līgo nakts ballēšanos visas nakts garumā viņa domā, ka maziem bērniem varbūt ilgtermiņā ārā nevajadzētu uzturēties. "Kamēr ugunskurs nav kārtīgi iekūries, odi tiešām mācas virsū kā nelabie. Par to tiešām ir nopietni jāpadomā, un varbūt mazos bērnus labāk atstāt omei – istabā, kur logam priekšā ir siets pret insektiem. Pat, ja nav šā īpašā smalkā sieta, marles gabals jau atradīsies. Savulaik, kad mēs savus bērnus audzinājām, tas arī lieliski palīdzēja," Sarmīte Villere pasmaida un mazuļu vecākiem vēlreiz liek aiz auss: bērni šajā ziņā ir visapdraudētākā kategorija!

Arī par galvassegu nevajadzētu aizmirst, jo, ja odu ir daudz, tie var piesūkties jebkurā vietā. Taču pretodu līdzekļus nevajag izsmidzināt matos. "Lai arī bērniem domātie līdzekļi ir saudzējoši, jebkura ķīmiska viela var izraisīt alerģisku reakciju. Varbūt pirmajā reizē nekas nebūs, taču, saskaroties ar to atkārtoti, alerģija var rasties," iesaka ārste.

Nepārnes malāriju

"Principā jau odu kodumi cilvēka veselību neapdraud," stāsta Sarmīte Villere. Taču apdraudējums var būt tad, ja cilvēks pats koduma vietas sakasa un ienes netīrumus, – tad gan, ja vēl ir novājināta imunitāte, var sākties iekaisums, var sastrutot un arī paaugstināties ķermeņa temperatūra. "Bet tā jau tad ir komplikācija. Oda kodiens ir tikai šo draudu palaišanas mehānisms. Tāpēc, ja nekasa, nekas nevar notikt," apgalvo daktere. "Teorētiski tāda iespēja ir, ka odi var pārnēsāt malāriju. Taču pie mums šādu dabisko malārijas perēkļu nav, tāpēc par to nebūtu jābaidās."

Ja nu tomēr no asinskārajiem radījumiem nesanāk izsprukt un niez kā traks, labs palīgs esot Fenistil gels, – iesaka Sarmīte Villere. Tas ir atvēsinošs, alerģiju un niezi mazinošs. "Bet nav lēts! Tāpēc jāsāk ar profilaksi!" viņa iesaka.

***

DROŠĪBAI

- aerosolus nesmidzināt uz ķermeņa ādas atklātajām daļām, izvairīties no ieelpošanas, nelietot uz savainotām ķermeņa daļām un neizsmidzināt atklātas liesmas

- pirms ēterisko eļļu lietošanas grūtniecības laikā obligāti konsultēties ar ārstu

- pretodu sveces nevajadzētu kūpināt istabā – jutīgākiem cilvēkiem tās var izraisīt alerģiju; tās izmantojamas tikai dārzā, uz terases, uz balkona

***

VECMĀMIŅAS RECEPTE

- Ņem nelielu saujiņu krustnagliņu, pārlej ar pāris glāzēm ūdens un vāra apmēram pusstundu; nokāš un atdzesē. Ar šo dabisko novārījumu var ierīvēt visu, kur vien odam varētu būt iespēja piesūkties

- Nekaitīgs arī bērniem

- Uzglabājams ne ilgāk par 4 dienām, pēc tam jāgatavo jauns

***

RAŽOTS LATVIJĀ

- Out – aerosols atbaidīšanai un aizsardzībai pret asinssūcēju kukaiņu – odu, dunduru, mušiņu, ērču un knišļu kodieniem (100 ml/Ls 1,73)

- Maga – efektīvs profilaktisks atbaidīšanas līdzeklis pret odiem, ērcēm, mušām, dunduriem; nelietot bērniem līdz 3 gadu vecumam; nesmidzināt tieši uz sejas, bet uz rokām un tad uzsmērēt uz sejas; ieteicamais laika intervāls atkārtotai lietošanai – 3 stundas (50 ml/Ls 1,72)

- Odiņš – līdzeklis pret odiem, kas atbaida arī mušas, dundurus, ērces, moskītus un knišļus. Dabas vielu kompozīcija, kas satur dabiskās ēteriskās eļļas: dižegļu, eikaliptu, piparmētru un krustnagliņu eļļu, nesatur sintētiskās vielas, tāpēc ieteicams ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem (15 ml/Ls 1,32)

- Citronellas ēteriskā eļļa + persiku kauliņu eļļa – šo brīnumlīdzekli piedāvā BBfactory, tā pagatavošanai nepieciešamas tikai divas izejvielas, kuras sajaucot (1:9) tiek iegūts efektīvs maisījums, kas pieaugušajiem, bērniem un mājdzīvniekiem palīdzēs atvairīt odus (tos atbaida citronellas asais aromāts), kā arī remdēs niezi (eļļai piemīt antiseptiskas īpašības), ja kāds insekts tomēr būs iekodis (citronellas ēteriskā eļļa 5 ml/Ls 1,30; persiku kauliņu eļļa 125 ml/Ls 3,50)

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais