Pēc pieciem gadiem tehnoloģiju loma mūsu ikdienas dzīvē pavisam atšķirsies no tā, kāda tā ir šobrīd. Kādas tendences jau drīz ienāks mūsu dzīvē līdz 2025.gadam?
Pēdējo dienu laikā sociālajās platformās (Facebook, Whatsapp u.c.) tiek izplatīta viltus ziņa, kuras veidošanā neatļauti izmantotas Tildes runas tehnoloģijas. Izplatītā audioieraksta pamatā ir ilggadējās Latvijas radio diktores Sandras Glāzupas mākslīgi sintezētā balss, kas izmantota, lai izveidotu maldinošu informāciju, kura traktējama kā ļaunprātīga viltus ziņa, lai arī sākotnēji izplatīta kā joks.
Mākslīgajam intelektam (MI) ir arvien lielāka loma ikdienas darba uzdevumu pildīšanā - arī mazumtirdzniecībā, kur izmaiņas paātrina pasauli pārņēmusī pandēmija.
Neskatoties uz to, ka no visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm Latvija ieņem 18.vietu digitalizācijas ieviešanā, Latvijas uzņēmumiem novērota stabila attīstība mākslīgā intelekta risinājumiem, aģentūru LETA informēja valodu tehnoloģijas uzņēmuma "Tilde" un elektroierīču ražotāja "Huawei" eksperti.
Dzīve bez informācijas tehnoloģijām mūsdienās vairs nav iedomājama. Digitalizācija ir mainījusi ne vien visu sabiedrību, bet ietiekusies arī tik senā zinātnē kā astroloģija. Bruņojies ar planšetdatoru vai viedtelefonu, astrologs var konsultēt klientu jebkurā pasaules malā, kur pieejams internets. Sarunāties var, izmantojot Skype, WhatsApp, Viber vai Facebook Messenger, vēl vairāk – virtuālajā realitātē var lasīt lekcijas vai sarīkot vebināru astroloģijas studentiem.
Tehnoloģija ir mainījusi mūsu pasaules darbību un katrā nozarē dažādu tehnoloģiju adaptācijas tempi kļūst arvien straujāki. Piemēram, viedtālruņi jau tiek aprīkoti ar virtuālajiem asistentiem, kas radīti, lai padarītu mūsu dzīvi vieglāku un ietaupītu laiku. Tiek lēsts, ka jau 2020. gadā vismaz vienā no trim viedtālruņiem tiks piedāvātas MI funkcijas. Kas slēpjas aiz šī termina, skaidro tehnoloģiju RTU Mākslīgā intelekta un sistēmu inženierijas katedras asociētais profesors Egons Lavendelis.
Tehnoloģiju uzvaras gājiens un to eksponenciālais pieaugums mūsu ikdienas dzīvē, ir veicis kardinālas izmaiņas nākotnes darba tirgū. Eksperti prognozē milzu lēcienu zinātnē, ražošanā, izglītībā un daudzās citās dzīves jomās. Viedās tehnoloģijas ir klāt un tās aizvietos daudzas darbavietas.
Mākslīgais intelekts ("Artificial Intelligence" jeb AI) aizvien vairāk jomās pārspēj cilvēku un ienāk arī privātpersonu ikdienā, runājot par digitālās nākotnes izaicinājumiem sacīja "Swedbank" grupas digitālās stratēģijas vadītājs un valdes loceklis Latvijā Ģirts Bērziņš.
SIA Latvijas mobilais telefons (LMT) sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu 4SmartStreets strādā pie mākslīgā intelekta stāvvietu meklēšanas risinājuma prototipa. Tas ļaus autovadītājam tiešsaistē atrast brīvu stāvvietu pilsētvidē un nodrošinās navigāciju uz to. Risinājums tapis LMT jaunās inovāciju un attīstības partnerības ietvaros.
«Mākslīgā intelekta pielietojumu var atrast jebkurā nozarē – lauksaimniecībā, transporta nozarē un arī, protams, telekomunikācijās,» skaidro Lattelecom biznesa attīstības direktors Arvils Kupris. Lattelecom jau divus gadus strādā pie mākslīgā intelekta potenciāla apzināšanas/izpētes, un šobrīd uzņēmuma izstrādātie risinājumi lieti noder gan Lattelecom klientu ērtībām, gan mediju un reklāmas jomā strādājošajiem uzņēmumiem.
“Mākslīgā intelekta fonda” iecerēs ir nelielas laboratorijas izveide Ogrē, kurā varētu strādāt aptuveni pieci cilvēki, aģentūrai BNS pastāstīja fonda vadītājs, bijušais Latvijas Bankas vadītājs un ilglaicīgs politiķis Einars Repše. Arī viņš laboratorijā strādās par pētnieku. Fonda izveidi viņš uzskata par ilgtermiņa projektu.