Nīderlandes biržā "Title Transfer Facility" (TTF) dabasgāzes cena otrdienas pēcpusdienā samazinājusies līdz 56 eiro par megavatstundu salīdzinājumā ar 57 eiro par megavatstundu pirmdienas pēcpusdienā.
AS "Rīgas siltums" izsludinājis atklātu konkursu par tiesībām piegādāt dabasgāzi 460 000 megavatstundu (MWh) apjomā 2023./2024.gada apkures sezonai, liecina publikācija "Latvijas vēstnesī".
Nīderlandes biržā "Title Transfer Facility" (TTF) dabasgāzes cena piektdienas pēcpusdienā palielinājusies līdz 59 eiro par megavatstundu salīdzinājumā ar 56 eiro par megavatstundu ceturtdienas pēcpusdienā.
Nīderlandes biržā "Title Transfer Facility" (TTF) dabasgāzes cena ceturtdienas pēcpusdienā samazinājusies līdz 56 eiro par megavatstundu salīdzinājumā ar 58 eiro par megavatstundu trešdienas pēcpusdienā.
Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) informācija liecina, ka pērn Latvijā dabasgāzes patēriņš ir samazinājies par 30,3% – no 12,74 teravatstundām 2021. gadā uz 8,88 teravatstundām. Līdzīga tendence pērn bijusi vērojama arī mūsu kaimiņvalstīs, ar kurām kopīgi veidojam reģionālo dabasgāzes tirgu – Igaunijā, Lietuvā un Somijā.
Eiropā dabasgāzes cena pagājušā gada beigās kritās, taču prognozēt cenu tendences kļuvis teju neiespējami, AS "Latvenergo" Elektroenerģijas tirgus apskatā norāda uzņēmuma vecākā tirdzniecības analītiķe Rodika Prohorova.
Pēc pagājušā gada satricinājumiem Eiropas enerģētikas tirgū, tajā skaitā arī gāzes piegādēm, aktuāls ir jautājums, vai šogad pieeja “zilajam kurināmajam” būs tikpat sarežģīta. Kā norāda klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars, būtiski priekšdarbi mūsu valstī un reģionā veikti jau šajā apkures sezonā – no tiem svarīgākais ir valsts nacionālo rezervju izveidošana, jauna termināļa izveidošana Somijā, valsts kapitālsabiedrības “Latvenergo” ilgtermiņa līguma noslēgšana par Klaipēdas termināļa izmantošanu un patstāvīga regulējuma attīstība ar mērķi būt gataviem un koordinētiem situācijā, kad reģionā dabasgāzes apjoms ir nepietiekams.
Pēdējos gados Eiropā bieži izskan viedoklis, ka atkarība no Krievijas gāzes nopietni apdraud ES enerģētisko drošību. Taču tagad zināms, ka tikai Vācijā līdz 2023. gada ziemas beigām gāzes krātuves būs piepildītas vairāk, nekā tas bija līdz 2022. gada ziemas beigām, uzreiz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Daudzi eksperti tagad saka, ka Eiropa jau ir apspēlējusi Vladimiru Putinu, vēsta Spiegel.
Baltijas-Somijas reģionā ir Klaipēdas un Inko sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināļi, tāpēc nākamajā apkures sezonā problēmām ar gāzes pietiekamību nevajadzētu būt, intervijā aģentūrai LETA sacīja AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.
Vācijas dabasgāzes glabātavas aprīļa beigās būs piepildītas par 65%, liecina otrdien publiskotās Vācijas dabasgāzes glabātavu operatoru asociācijas "Initiative Energien Speichern" (INES) prognozes.
Gāzes cenu griestu ieviešana Eiropas Savienībā, pabeigtais gāzes cauruļvads starp Poliju un Norvēģiju, kā arī vairāki pabeigtie sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināļi nozīmē, ka spekulatīvais spiediens uz gāzes cenām ir beidzies, intervijā aģentūrai LETA stāstīja AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste.
Bulgārija otrdien noslēdza ilgtermiņa vienošanos, lai piekļūtu Turcijas sašķidrinātās dabasgāzes termināļiem un pārvades tīklam, tādējādi cenšoties iegūt alternatīvas energopiegādes Krievijas gāzei.
Krievijas dabasgāzes eksports uz valstīm ārpus Neatkarīgo valstu sadraudzības (NVS) pērn samazinājies par 45,5%, liecina pirmdien publiskotie Krievijas valsts dabasgāzes koncerna "Gazprom" dati.
No 2023.gada 1.janvāra ar likumu apturētās dabasgāzes piegādes no Krievijas neietekmēs dabasgāzes apgādi Latvijā, jo tirgus ir jau pārorientējies, aģentūrai LETA pauda vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") pārstāvji.
Dabasgāzes patēriņš Latvijā kopš gada sākuma samazinājies par apmēram trešdaļu, bet periodā no maija līdz oktobrim – par 47%, ko ietekmējis dabasgāzes cenas kāpums. Tikmēr Inčukalna krātuves piepildījums izņemšanas sezonas sākumā pārsniedza 2021.gada kopējo Latvijas patēriņu, lai esošo ģeopolitisko apstākļu ietekmē nodrošinātu pietiekamas dabasgāzes rezerves gan šai rudens/ziemas sezonai, gan ilgtermiņā. No 2023.gada 1.janvāra stājas spēkā Krievijas dabasgāzes piegādes aizliegums uz Latviju. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) skaidro dabasgāzes tirgus norises.
Latvija ir viena no līdervalstīm dabasgāzes patēriņa samazināšanā Eiropas Savienībā (ES), ceturtdien vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".
No šā gada augusta līdz novembrim Latvija samazinājusi dabasgāzes patēriņu par vairāk nekā 43% salīdzinājumā ar vidējo patēriņu šajos četros mēnešos iepriekšējos piecos gados, liecina Eiropas Savienības (ES) statistikas pārvaldes "Eurostat" otrdien publiskotie dati.