Perevoščikovs skaidro, kāpēc Latvijā šobrīd pieaug saslimšana ar Covid-19

© Mārtiņš Zilgalvis / F64

Ap 15% to cilvēku, kas pašlaik inficējušies ar Covid-19, jau iepriekš slimību izslimojuši vai bijuši vakcinēti, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs, ziņo portāls "LSM".

Imunitāti jau saņēmušo cilvēku saslimšana ar koronavīrusu ir viens no iemesliem, kāpēc saslimstība ar Covid-19 Latvijā turpina pieaugt.

Perevoščikovs norādīja, ka to ietekmē arī cilvēku lielāka socializēšanās un došanās uz pasākumiem, kā arī ceļošana. Tāpat vīrusa omikrona paveidam ir jaunas mutācijas, kas veicina slimības izplatību.

Epidemiologs gan uzsvēra, ka vienlaikus ar slimības izplatības pieaugumu slimnīcās Covid-19 slimnieku pieplūdums ir mērens. Kamēr slimnīcās situācija būs stabila, arī netiks rosināti papildu drošības pasākumi.

"Neraugoties uz diezgan strauju vīrusa izplatīšanos, stacionāros ir mērens pieaugums, kas neizraisa lielas bažas. Tas varētu būt vienīgais kritērijs papildu pasākumu ieviešanai. Ja situācija slimnīcās nepasliktināsies, papildu pasākumiem nebūtu lielas nozīmes," stāstīja Perevoščikovs.

Tajā pašā laikā SPKC aicina cilvēkus rūpēties par savu drošību, ievērojot profilakses pasākumus, piemēram, nedoties uz vietām, kur ir daudz cilvēku, vai lietot masku, ja no tā izvairīties nav iespējams.

Perevoščikovs arī uzsvēra vakcinācijas nozīmīgumu, norādot, ka nevakcinētie trīs līdz četras reizes biežāk slimo smagi un mirst, nekā tie, kas ir vakcinēti. "Tādējādi vakcinācija joprojām ir svarīga, lai novērstu stacionēšanu, nāvi un slimnīcu pārslogošanu," uzsvēra epidemiologs.

Veselība

Šorīt, 19. septembrī, pie Saeimas ēkas ar emocionāliem reto slimību pacientu stāstu lasījumiem tika pievērsta Saeimas deputātu uzmanība akūtajam finansējuma trūkumam reto slimību ārstēšanai Latvijā. Ignorējot Ministru kabineta (MK) apstiprināto Reto slimību plānu 2023. – 2025. gadam, tiek apdraudēta esošo pacientu terapijas turpināšana un tiek liegta iespēja uzsākt ārstēšanu jauniem pacientiem, vēstīts reto slimību pacientu pārstāvju paziņojumā medijiem.