Krievijas Federācija saskaras ar nepieredzētu meningīta saslimstības pieaugumu - saslimstības gadījumu skaits 2025. gadā jau ir divkāršojies, salīdzinājumā ar pagājušā gada rādītāju, un ārsti ceļ trauksmi, ziņo “dialog.ua”.
Ārsti ceļ trauksmi, uzsverot, ka šī slimība atņem dzīvības un izraisa invaliditāt. Saskaņā ar Krievijas Veselības ministrijas datiem, kopš 2025. gada sākuma Krievijas Federācijā jau ir reģistrēti 1266 meningokoku infekcijas gadījumi, kas ir vairāk nekā divas reizes vairāk nekā kopējais saslimšanas gadījumu skaits visā 2024. gadā, kad bija tikai 600 gadījumi. Starp inficētajiem 948 ir pieaugušie, bet 318 ir bērni. Vislielākais saslimšanas gadījumu skaits reģistrēts Maskavā, kur tika atklāti vairāk nekā puse no saslimšanas gadījumiem valstī.
Augstais mirstības līmenis satrauc ārstus - Krievijas Veselības ministrijas galvenais infekcijas slimību speciālists Vladimirs Čulanovs ziņo, ka mirstība pieaugušo vidū ir sasniegusi 16%, bet pacientu vidū, kas vecāki par 60 gadiem, tā pārsniedz 30%.
Infekcija skar ne tikai centrālo nervu sistēmu, bet arī sirdi, plaušas un citus dzīvībai svarīgus orgānus. Kā uzsvēra Krievijas Pacientu savienības līdzpriekšsēdētājs Jurijs Žuļevs, katrs desmitais inficētais cilvēks mirst, bet katrs piektais no izdzīvojušajiem kļūst par invalīdu.
Eksperti arī norāda uz izmaiņām slimības struktūrā - vīruss arvien vairāk skar darbspējīgā vecuma iedzīvotājus, tostarp migrantus. Pēc Krievijas Centrālā epidemioloģijas pētniecības institūta teiktā, aptuveni 60% inficēto ir ārzemnieki, kas ieradušies Krievijas Federācijā strādāt.
Eksperti saslimstības līmeņa pieaugumu skaidro ar nepietiekamu vakcināciju - meningīta vakcīna nav iekļauta nav pieejama bez maksas.
Maskavā kopš 2021. gada obligātajai vakcinācijai ir pakļauti tikai bērni, kas ir palīdzējis samazināt viņu īpatsvaru pacientu vidū līdz 15%. Ārsti uzstāj uz steidzamu vakcinācijas programmas paplašināšanu, iekļaujot ne tikai bērnus, bet arī skolēnus, studentus un migrantus. Meningokoks ir visnāvējošākā no vakcīnregulējamajām infekcijām - tā ir daudz bīstamāka par gripu un COVID-19, kuru mirstības līmenis ir tikai 0,5 līdz 2,5% gadījumu.