ESI VESELS: Proktologs – ārsts, kuram uztic delikātas problēmas

© depositphotos.com

8.lapa

Jāiesaistās citiem speciālistiem

Turpat blakus proktologa kompetencē esošajiem orgāniem ir urīnceļi, urīnpūslis, reproduktīvie orgāni, krustu kauls, astes kauls, apkārt visam ir āda. «Starpenes apvidū var būt specifiskas ādas problēmas, kas jārisina dermatologam. Bieži vien aizcietējumi, iegurņa orgānu noslīdējumi, zarnas izkrišana ir saistītas problēmas, kas risināmas kompleksi, sākot ar muskulatūras vingrinājumiem un beidzot ar sarežģītām operācijām, ko veic gan ginekologs, gan proktologs. Latvijā ir modē individuāla medicīna: es to savu lauciņu izoperēju, un cits uz mani neattiecas. Bija mēģinājums dibināt perineoloģijas centru, kur būtu visi vajadzīgie speciālisti, - ļoti laba ideja, taču ir maz intereses kolēģiem nākt kopā un strādāt,» atzīst ārsts. «Sadarbība būtu attīstāma valsts un privātā līmenī, bet to nedrīkst uzspiest no augšas, tam jānāk no savstarpējas intereses.»

Mazliet par dzīvesveidu

Kad ārsts sāk runāt par dzīvesveida ieteikumiem, esam jau iepriekš noskaņoti dzirdēt vārdu «nedrīkst». Šādu pieeju A. Martinsons tomēr uzskata par nekonstruktīvu: «Var jau pateikt, ka ilgi sēdēt nav labi, bet lielākajai daļai cilvēku darbs ir sēdošs. Labs biroja krēsls palīdz mugurai, bet no hemoroīdu problēmām tas nepasargā. Slimību veicina arī liela fiziska slodze - agrāk tipiski pacienti bija mežcirtēji un krāvēji, tagad nāk puiši no svaru zālēm. Dažkārt pietiek iespēju robežās sakārtot savu dzīvesveidu, režīmu un diētu, kļūt kustīgākam - un simptomi pāriet. Iesakām ievērot vispārējos veselīga uztura principus - ēst augļus un dārzeņus, uzņemt šķiedrvielas, dzert pietiekami daudz ūdens u. c. Svarīgi ir panākt, lai nebūtu aizcietējumu. Nevajag aizrauties ar asiem ēdieniem un alkoholu, jo tā ietekmē paplašinās asinsvadi, arī tie, kas veido hemoroīdus, tādēļ pēc alkohola lietošanas mēdz būt slimības paasinājumi. Cenšamies pacientam visu izskaidrot, izvērtēt viņa konkrēto situāciju un pēc iespējas iztikt bez kategoriskiem aizliegumiem. Piemēram, braukšana ar velosipēdu vai nodarbības uz velotrenažiera nav īpaši vēlamas, jo tās saistītas ar sēdēšanu, bet dažs labs pacients bez sava iemīļotā divriteņa varbūt jutīsies sliktāk, nekā ciešot no hemoroīdiem, tāpēc jāatrod saprātīgs kompromiss. Mūsu uzdevums ir palīdzēt pacientam tā, lai viņš var saglabāt savu dzīves kvalitāti.».

Veselība

Dažiem cilvēkiem ir nepieciešams urinēt visu laiku, citiem nē stundām ilgi - vēlmes urinēt iemesli atšķiras. Padomi, kad vajadzētu doties pie ārsta. Satiksmes sastrēgumos, sanāksmēs vai nedēļas nogales iepirkšanās laikā urīnpūslis parasti tiek sasprindzināts, ja nav redzama tualete, raksta Fitforfun.

Svarīgākais