VADC uzlabo vīrusu izmeklēšanas kvalitāti

© VADC

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) no šī gada 1.augusta ir uzlabojis vīrusu molekulārās izmeklēšanas metodes jūtību, kas ļaus diagnosticēt hepatīta C vīrusa, hepatīta B vīrusa un HIV daļiņu klātbūtni donoru asinīs daudz mazākā koncentrācijā un īsākā laikā pēc vīrusa iekļūšanas organismā.

Vīrusu molekulāra izmeklēšana kā papildu izmeklējums VADC ieviesta kopš 2008. gada. Sākotnēji donoru asinis tika izmeklētas minikopās pa 24 paraugiem, bet pēc jaunajām izmaiņām molekulārie izmeklējumi tiek veikti minikopās pa sešiem paraugiem, kas ir palielinājis metodes spēju noteikt vīrusu klātbūtni vismaz par četrām reizēm. Tas vēl ātrāk ļaus donoram atklāt inficēšanos un izslēgs iespēju, ka asins saņēmējs varētu inficēties ar vīrusiem.

2015. gadā VADC seroloģiski atklāti 10 HIV inficēti donori, 88 ar hepatītu C vīrusu inficēti donori, 34 ar hepatīta B vīrusu inficēti donori un 24 sifilisa gadījumi.

Ar molekulārās izmeklēšanas metodi papildus minētajiem tika konstatēta vīrusu klātbūtne paraugos, kas seroloģiski bija negatīvi, bet ar daudz lielāku infekcijas risku. Tā 2015. gadā papildu izmeklējumā tika atklāta hepatīta C vīruss pieciem donoriem, HIV vienam donoram, bet hepatīta B vīruss diviem donoriem.

Atgādinām, ka katrs donors var interesēties par laboratoriskās izmeklēšanas rezultātiem, zvanot pa bezmaksas tālruni 80000003 vai 67471491 (pirmdienās, ceturtdienās no 8.30 līdz 18.00, otrdienās, trešdienās no 8.30 līdz 17.00, piektdienās no 8.30 līdz 15.00). Ja izmeklēšanas rezultātos nebūs atklātas nekādas novirzes, informāciju donors varēs saņemt pēc piecām darba dienām pēc asins ziedošanas. Ja rezultāti norādīs uz iespējamu inficēšanos, donoru aicinās ierasties pie ārsta uz pārrunām, ņemot līdzi personu apliecinošu dokumentu. Rezultātus VADC nenosūta ne elektroniski, ne pa pastu. Analīžu rezultāti donoram tiek paziņoti tikai personīgi.

Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais