Globālā pētījumā atklāts, ka iedzīvotāji visā pasaulē uzturā lieto ievērojami mazāk augļus un dārzeņus, kā tas būtu nepieciešams. Pētījums tiks publicēts žurnāla British Journal of Nutrition septembra numurā un ir atspoguļots jaunākajā Vispasaules ziņojumā par augu valsts barības vielām.
Amway Nutrilite Veselības institūta veiktais pētījums atklāj, ka vairumam pieaugušo visā pasaulē ir vismaz divas reizes jāpalielina augļu un dārzeņu patēriņš, lai tas atbilstu Pasaules Veselības organizācijas rekomendētajam apjomam – aptuveni piecām devām (400 grami) dienā. Lielākā daļa pieaugušojeb 60 līdz 87% neievēro šo rekomendāciju un līdz ar to nesaņem nozīmīgas barības vielas veselības uzturēšanai, noskaidrots pētījumā, kas veikts 13 ģeogrāfiskajos uztura reģionos pasaulē.
Starpība starp rekomendēto un faktisko augļu un dārzeņu lietojumu uzturānorāda uz to, ka netiek uzņemti dažādietajos esošie organiskie savienojumi, kas ir nepieciešami labas veselības un fiziskās formas uzturēšanai. Vienotas globālas rekomendācijas par patērējamo augu valsts barības vielu apjomu vēl nav izstrādātas, tomēr neskaitāmi pētījumi norāda, ka to lietošanai ir labvēlīga ietekme uz veselības stāvokli, sākot ar acu, kaulu un sirds veselības uzlabošanu un turpinot ar imūnsistēmas stiprināšanu un smadzeņu darbības veicināšanu. Daudzas augu valsts barības vielas satur antioksidantus, kas palīdz atjaunot ķermeņa šūnas.
„Pētījuma rezultāti liecina, ka nepieciešams uzlabot iedzīvotāju informētību par augļu un dārzeņu patēriņu un augu valsts barības vielu uzņemšanu,” sacījis Keits Randolfs (Keith Randolph), Nutrilite Veselības institūta uztura tehnoloģijas stratēģis un British Journal of Nutrition publicētā pētījuma līdzautors.
Pētījums aplūko arī augļu un dārzeņu daudzveidību un pieejamību katrā izpētes reģionā, tāpēc augu valsts barības vielu uzņemšanas aprēķini dažādos reģionos ir ievērojami atšķirīgi. Salīdzinājumā ar citiem reģioniem, Eiropā un jo īpaši Ziemeļeiropā vairāk tiek uzņemts alfa un beta karotīns. Tas skaidrojams ar salīdzinoši plašo burkānu pieejamību. Šīs augu valsts barības vielas veicina veselīgu augšanu un attīstību.
SavukārtĀzijā, kurā ietilpst Ķīna un Indija, pieaugušie iedzīvotāji salīdzinoši maz uzņemdabisko fenola antioksidantu, kurš būtiski ietekmē šūnu veselību. Šāda situācija izveidojusies ierobežotās ogu pieejamības dēļ.
Dienvidu un Centrālajā Amerikāsalīdzinoši maz tiek uzņemts luteīns un zeaksnatīns, salīdzinājumā ar Āziju un Ziemeļeiropu. Šīs augu valsts barības vielas tiek uzskatītas par neaizstājamu līdzekli veselīgas redzes nodrošināšanai.