1,4 miljardi eiro – tik vērta teorētiski varētu būt īru mākslinieka Frenka Baklija uzbūvētā mājele, kas atrodas kāda pamesta Dublinas biroju centra vestibilā.
Māksliniekam gan šī būve, kas simbolizē «eiro trakumu», tik dārgi nav izmaksājusi – banknotes, no kurām sastāv «ķieģeļi», bija izņemtas no apgrozījuma un Dublinas naudas kaltuvē pamatīgi sasmalcinātas.
«Šī māja attēlo visu to trakumu, kas bija pārņēmis iedzīvotājus. Cilvēki ieguldīja miljardiem eiro celtnēs, kas tagad nav neko vērtas, bet es vēlējos radīt kaut ko no nekā,» stāsta Baklijs, kurš savu mītni dēvē par «miljards eiro vērto māju». Interesanta ir arī tās atrašanās vieta – kāda pamesta biroju centra vestibilā. «Pirms četriem gadiem, kad šī lepnā ēka tika pabeigta, sākās krīze, un izrādījās, ka tā nevienam vairs nav vajadzīga,» saka mākslinieks, piebilstot, ka viņam no pilsētas municipalitātes gan nācies saņemt šādas tādas atļaujas, lai uzbūvētu savu namiņu. Frenks piebilst, ka biroju ēkā, protams, nekādas apkures nav, taču no sadriskātajiem eiro izgatavotajiem ķieģelīšiem esot lieliska siltumizolācija un viņš naktīs varot iztikt pat bez segas.
Pašlaik Baklijs iekārtojis tikai pāris istabas, vienā no kurām visa siena izdekorēta ar no apgrozījuma izņemtajām Īrijas piecu pensu monētām. Tagad viņš plāno uzbūvēt arī virtuvi. «Cilvēki tos eiro turpina tērēt un nolietot kā traki. Tādēļ problēmas ar tikšanu pie celtniecības materiāliem nebūs,» smejas mākslinieks. Interesanti, ka savulaik arī viņš pats kritis par lielā trakuma upuri – Baklijam, kurš jau ilgstoši bija bezdarbnieks, tika piešķirts 365 000 eiro liels kredīts mājas iegādei. «Patiesībā gan upuri izrādījās hipotēkas izsniedzēji,» saka mākslinieks, piebilstot, ka tagad mājā dzīvo viņa šķirtā sieva un tās vērtība kritusies par trešdaļu. «Manam namiņam tas nedraud – tas ir no īstiem eiro,» piebilst Baklijs.