Aģentūra «Baltic Screen» apkopojusi jaunākos datus par Latvijas bagātākajām sievietēm, kas liecina, ka šā topa galvgalī ir Anna Lipmane, kompānijas «Grindeks» akcionāre un Latvijas Hokeja federācijas prezidenta Kirova Lipmana sieva. Taču daudz lielāku uzmanību varētu izpelnīties Andra Šķēles ģimenes sievietes, kurām trim kopumā pieder bagātība, kas lēšama aptuveni 28 miljoni latu.
Pirms trim gadiem bagātāko sieviešu pirmā desmitnieka kopējais īpašumu novērtējums bija 211 miljoni latu, pirms diviem – 105 miljoni, pirms gada – nieka 76 miljoni latu, bet nu šis skaitlis pieaudzis, sasniedzot 100 miljonus latu, liecina izdevumā «VIP Lounge» publicētā informācija. Top 100 atstājušas tādas pazīstamas dāmas kā Irēna Pulkinena, Jeļena Bondarika, Ella Miluša un citas, kuru vietā parādījušies jauni vārdi. Bieži vien šo dāmu vienīgais panākums biznesā gan ir tikai darba pienākumi, kas saucas «sava vīra sieva», taču miljonu skaits no šāda apzīmējuma jau nemazinās...
1. Anna Lipmane (63) – 22 miljoni latu
Latvijas bagātākās sievietes statusu šai kundzei nodrošina uz viņas vārda reģistrētās, kaut, iespējams, vīram Kirovam Lipmanam piederošās farmācijas kompānijas «Grindeks» akcijas. Starp citu, tieši Lipmanei un nevis viņas vīram ir farmaceita izglītība... Lipmanes īpašumā ir arī savrupmāja Jūrmalā, Meža prospektā.
2. Ludmila Kaca (47) – 13 miljoni latu
Šai kundzei jau vairākus gadus vietu Latvijas bagātāko dāmu pirmajās rindās nodrošina kontrolpakete telekomunikāciju nozares uzņēmumos «Belam-Rīga» un «Telekom Invest» (šai firmai pieder būtiska daļa labi zināmajās kompānijās «Triatels» un «Telekom Baltija»). Kacas īpašumā ir arī vairāk nekā trīs desmiti nekustamo īpašumu Rīgā un Ķekavas pagastā.
3. Kristiāna Lībane-Šķēle (40) – 10 miljoni latu
Bijusī politiķe bagātāko saraksta augšgalā parādījusies pirmo reizi, un nav šaubu, ka šos miljonus, ko nodrošina līdzdalība Šķēļu ģimenes impērijā (30% kapitāldaļu tās galvā, SIA «Sabiedrība privātajiem ieguldījumiem»), viņa sapelnījusi vienkārši, mijot gredzenus ar vienu no pazīstamākajiem Latvijas politiķiem, kurš savu mantību ik pa laikam uzraksta uz sievas un meitu vārda.
4.–5. Madara Dobrāja-Šķēle (38) – 9 miljoni latu
Arī Andra Šķēles meita bagātāko sieviešu saraksta topā parādās pirmo reizi: viņai piederošajām uzņēmumu kapitāldaļām atbilst 4,5 miljonus latu liela pašu kapitāla daļa. Šķēles meita no viņa pirmās laulības dzimtas biznesā netieši iesaistījusi arī dzīvesbiedra ģimeni: viņas vīratēvs bija Privatizācijas aģentūras valdes loceklis, līdz politiskās pārmaiņas viņam šo amatu atņēma.
4.–5. Anete Šķēle-Pētersone (31) – 9 miljoni latu
Andra Šķēles vecākā meita nodarbojas arī pati ar savu biznesu, kas gan viņai nekādus miljonu ienākumus nedod. Iespaidīgo kapitālu nodrošina gan «Valmieras piena» akcijas, gan īpašumtiesības vairākos vēja enerģijas uzņēmumos, gan vēl pusotrā desmitā kompāniju. Protams, reti kurš šaubās, ka tajos viņa, tāpat kā māsa un pamāte, ir tikai tēva interešu pārstāve.
6.–7. Lada Duhovnaja (37) – 8 miljoni latu
Mazpazīstamā ostas biznesa pārstāve jau vairākus gadus ieņem stabilu vietu bagātāko sieviešu sarakstā, ko viņai nodrošina 10,5% kapitāldaļu izcili labi pelnošajā Rīgas ostas minerālmēslu pārkrāvējā «Alpha Osta». Kompānijas pelnītspēja vairāku gadu garumā ļāvusi viņai iegādāties nekustamos īpašumus Mežaparkā, Kalngalē un Baltezerā, neieslīgstot kredītu jūgā.
6.–7. Tatjana Omeļčenko (44) – 8 miljoni latu
Vēl viena dāma no ostu biznesa – Rīgas ostas tranzītuzņēmuma «Strek» līdzīpašniece, kurai pieder arī divi nekustamie īpašumi Rīgā un Jūrmalā. Tāpat kā kolēģe, arī Omeļčenko izvēlējusies būt plašākai sabiedrībai nezināma un smalko aprindu hroniku aprakstītos pasākumos «nezīmējas».
8.–10. Tatjana Kargina (50) – 7 miljoni latu
Lai gan «pareksietis» Valērijs Kargins gāzts no Latvijas bagātākā cilvēka troņa līdz ar viņa izveidotās bankas krahu, šķirtā sieva var baudīt to mantisko labumu (arī vairāk nekā divi desmiti nekustamo īpašumu Rīgā un citviet Latvijā), ko šī banka ienesa panākumu gados un kas viņai no dzīvesbiedra pienācās pēc laulības saišu iziršanas.
8.–10. Alla Moroza (65) – 7 miljoni latu
Degvielas uzpildes staciju tīkla «Viada» 50% līdzīpašniece ir viena no stabilākajām bagātāko sieviešu saraksta pirmā desmitnieka dalībniecēm jau vairākus gadus, un nekas neliecina, ka kādi satricinājumi vietējā vai pasaules ekonomikā varētu viņas pozīcijas apdraudēt. Tiesa, joprojām tiek runāts par drīzu un neizbēgamu «Viadas» īpašnieku maiņu.
8.–10. Jeļena Para (59) – 7 miljoni latu
Publicitāti nemīlošajai SIA «Termināls» kontrolpaketes īpašniecei (starp citu, vēl 33,8% pieder jau minētās SIA «Strek» līdzīpašniekam Viktoram Param) pieder arī kapitāldaļas trīs mazāk zināmās kompānijās.