Politiķiem un galvenokārt sievietēm ārējais izskats ir viens no komunikācijas veidiem, ar ko pavēstīt sabiedrībai par sevi un saviem nodomiem. Tāpēc arī, kāpjot pa karjeras kāpnēm, tēls nereti tiek atbilstoši mainīts.
Kas attiecas uz jauno Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu, viņas tēls neliecina ne par ko citu kā par apjukumu un neizpratni par saviem uzdevumiem un mērķiem jaunajā amatā, uzskata modes eksperts Gints Bude.
Viens no spilgtākajiem tēla maiņas piemēriem Latvijas vēsturē ir bijusī valsts kontroliere Inguna Sudraba. Interesanti, ka pārmaiņas viņu skāra, tikko parādījās runas par to, ka valsts amatpersona ir iespējamā prezidenta amata kandidāte. Pati Sudraba to gan kategoriski noliedza, paužot, ka pārmaiņām briedusi krietnu laiku, tomēr nenoliedza, ka stila maiņa veikta apzināti – atrasts profesionālāks frizieris un, cik var noprast, arī konsultants. Modes eksperts Gints Bude atzīst, ka Sudraba salīdzinājumā ar agrākiem laikiem izvēlējusies daudz vienkāršāku un «ģeometriski izprotamāku» matu griezumu, kas viņai atņēmis krietnu daļu sievišķības. Savas sievišķības daļēja upurēšana, starp citu, raksturīga daudzām sievietēm, kas izlēmušas kāpt pa karjeras kāpnēm. «Katra cirta sievietes frizūrā liecina par emocijām, un to Sudrabas kundzes tēlā atlicis maz. Toties šis griezums izceļ viņas acis un lūpu līniju, it kā aicinot auditoriju sekot līdzi nevis izskatam, bet tam, ko viņa saka. Tāds apzināti pareizs tēls,» pauž Bude. Par prezidenti Sudraba nekļuva, taču nu jau kādu laiku skaidri zināms, ka politikā viņa būs un tur šis tēls viņai noderēs.
Politiķes publiskais tēls var kalpot arī par ieroci, un to ar laiku teicami iemanījusies izmantot tagadējā Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Jau ieejot politikā viņa bija gana sievišķīga, kas, ja ne palīdzēja, tad vismaz nekavēja kļūt par tieslietu ministri. Gadu gaitā viņa savu tēlu noslīpējusi vēl vairāk. «Agrāk viņa apzinājās savu seksapīlu un ar savu sievišķīguma apziņu izkaroja vietu vīriešu pasaulē. Gluži kā Madonna, kas uzskatāmi parādīja, ka ar spicu krūti var nodurt vīrieti. Āboltiņas spēcīgākais ierocis ir mati, precīzāk, to krāsa, kas nu jau kļuvuši par viņas firmas zīmi. Tagad sievišķīgās ambīcijas it kā palikušas otrajā plānā, matu sakārtojums ir daudz lakoniskāks, bez īpašiem veidojumiem un lokām, uzsverot darbības pragmatismu, un arī matu krāsa aicina domāt, ka viņa izaugusi par gudrāku politiķi,» spriež Bude.
Īpašs gadījums ir eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kuras tēls pēc stāšanās amatā mainījās par 180 grādiem. Modes mākslinieks Bude gan nepiekrīt izplatītajam viedoklim, ka kādreizējā augstākā valsts amatpersona savulaik no pīlēna pārtapusi par gulbi. «Tēls, protams, tika mainīts. Fotogrāfijā, kas uzņemta īsi pirms stāšanās augstajā amatā, redzams sirsnīgs parasts cilvēks, kas ikdienā saietas ar jauniem cilvēkiem, studentiem un līdz ar to arī sevī pašā uztur jauneklīgu garu. Ar tādu varētu pasēdēt, padzert tēju un aprunāties. Stājoties amatā, viņas auditorija daudzkārt palielinājās, un, saprotot to, tika mainīts arī tēls. Matu griezums tika izvēlēts lakonisks, neitrālāks un tajā pašā laikā sievišķīgs un politiķei piemērots. Tas vairs nebija tas cilvēks, ar kuru kopā padzert tēju, bet daudz nepieejamāks un respektu izraisošāks. Visa tēla būtība reprezentēja, ka viņai ir savs viedoklis, un tā tas arī bija,» uzskata Bude.
Jaunās premjeres Laimdotas Straujumas stila izmaiņas tika gaidītas jau drīz pēc stāšanās amatā, tomēr amatpersona ar pārsteigumiem vismaz pagaidām nesteidzas. Matu krāsa pamainīta, tie ir nedaudz īsāki, bet citādi... Komentējot jauno premjerministri, modes mākslinieks Bude ir diezgan skarbs savos spriedumos. «Straujumas koptēls pauž, ka viņa spēj loģiski domāt, skaitļot un izdarīt, tomēr frizūra liecina par apjukumu. Viņa atgādina cilvēku, kurš nezina, ko darīt ar savu dzīvi, un nevar teikt, ka kopš stāšanās amatā viņas tēls būtu uzlabojies. Ja paskatās uz fotogrāfijām pirms un pēc stāšanās amatā, tad redzam divas grāmatvedes. Kurai jūs uzticētos, es – tai, kuras foto uzņemts agrāk. Ar savu tēlu viņa nerada par sevi viedokli kā par premjeru un neļauj saprast, kāpēc viņa ir šajā amatā. Iespējams, ka varētu kaut ko uzlabot, ja būtu zināms, ko viņa spēj, taču šajā ziņā man nav ilūziju. Izskatās, ka tā būs valdības vadītāja, kas amatā pavadīs laiku līdz vēlēšanām, pildīs pienākumu apzinīgi, taču bez izdomas. Un tas ir laikā, kad Latvijai nepieciešams enerģiskāks valdības vadītājs, nekā bija Dombrovskis! Domāju, ka viņas galvenais trūkums ir tas, ka viņa savu laiku pavada vienaudžu vidū, un tas liek viņai novecot ātrāk, nekā tad, ja viņa laiku pavadītu kopā ar jaunākiem. Šajā gadījumā stilisti būs bezspēcīgi, jo trūkst idejas, ko ietvert viņas tēlā. Viņa varbūt ir dzīvesgudra, praktiska un pragmatiska, bet visi uzlabojumi būs mākslīgi. Gluži kā konfekte bez konfektes – tukšs, spožs papīriņš. Vēl vairāk, mēģinot kaut ko mākslīgi mainīt viņas tēlā, rezultāts var būt traģisks,» pauž Bude.