Olas jau izsenis simbolizē auglību un jaunas dzīvības rašanos. Kā katrās mājās ir savas ēdienu receptes, tā arī ir olu krāsošanas un Lieldienu svinēšanas tradīcijas.
Lieldienu neatņemama sastāvdaļa ir ne tikai šūpošanās un gardas svētku maltītes baudīšana ģimenes lokā, bet arī olu krāsošana un olu kaujas, lai noskaidrotu, kuram izdevies tikt pie pašas stiprākās olas. Raimonds Zommers, šefpavārs un “Maxima Latvija” garšu vēstnesis, sniedz padomus, kā izvārīt ne vien skaistākās, bet arī izturīgākās olas, lai kļūtu par neuzvaramu olu kauju līderi un pārsteigtu ģimeni un draugus!
Raidījumā "Nra.lv sarunas" aktrise un režisore Kristīne Krūze- Hermane dalā ar neparastu olu krāsošanas veidu, proti, viņa Lieldienu olas krāso, izmantojot zīda kaklasaites.
Jūdu un kristiešu tradīcija izmantot īpašas sveces laikā, ko tagad saucam par Lieldienām, ir aptuveni 3450 gadus veca. Vecās Derības laikos uzticīgie ticīgie aizdedza sveces vakarā pirms Pasā, ko kristieši tagad šo dienu dēvē par Lielo piektdienu.
“Mēs gribam vairot smaidu un labo mums apkārt, iedvesmot piedzīvojumiem, iedvesmot sasniegt mērķus. Mēs gribam atgādināt cilvēkiem, ka ir jāsaka labi vārdi, jādara labi darbi un jānovērtē laiks, kas mums ir dots kopā ar ģimeni,”atklāj zaķa kārumu medību idejas ģeneratore Ieva Permina, kas ir mārketinga vadītāja uzņēmumā “Izdevējs SEIK”.
Zaļā ceturtdiena, zināma arī kā Lielā ceturtdiena, ir kristiešu svētā diena, kurā tiek pieminēti notikumi, kas pazīstami kā kāju mazgāšana un pēdējais vakarēdiens.
Raidījumā 'Nra.lv sarunas" viesojas olu vēstnieks Latvijā Toms Auškāps ( AS “Balticovo” Komunikācijas un attīstības direktors) , žurnāla "Vakara Ziņas" galvenā redaktore Inese Dāvidsone. Raidījumu vada režisore un aktrise Kristīne Krūze-Hermane.
Šonedēļ daudzviet pasaulē tiks svinētas Lieldienas. Lai arī šie ir starptautiski svētki un tos atzīmē daudzviet pasaulē, ne tikai Latvijā, ir vairākas valstis, kurus šie svētki nemaz neskar.
Jau pavisam drīz svinēsim Lieldienas. Ar ko visbiežāk cilvēkiem asociējas Lieldienas? Ar šokolādes zaķiem, krāsainām olām un olu kaujām, kā arī ģimenes kopā sanākšanu.
Lieldienās nesēdiet mājās! Teju visā Latvijā notiek interesanti un aizraujoši pasākumi. Esam apkopojuši vienuviet visu, kas varētu interesēt Lieldienu svinētājus.
Lai arī 48% Latvijas iedzīvotāju ikdienā visbiežāk taupa, samazinot izdevumus par pārtiku, tomēr svētku laikā ir gatavi tērēt vairāk, lai klātu bagātīgāku svētku galdu un radītu atmosfēru mājās, liecina Rimi Latvia veiktā aptauja*. Arī šīs Lieldienas nav izņēmums, un jau šobrīd Rimi veikalos ir strauji audzis pieprasījums pēc svētkiem raksturīgajiem produktiem. Olu pārdošanas apjoms Lieldienu laikā palielinās par 70%, turklāt vērojama tendence savlaicīgi iegādāties dažādus dārzeņus un augļus, kas izmantojami kā dabiskās krāsvielas olu krāsošanai.
Tuvojoties Lieldienām, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija mudina svētku galdā celt bioloģiski sertificētas olas. Kā zināt, kuras olas ir bioloģiski sertificētas, bet kuras nav?
Pāris dienas pirms Lieldienām virtuālajā telpā sajūsmu izraisīja video, kurā redzams neparasts olu krāsošanas veids, rezultātā iegūstot mirdzošas olas.
No 26. marta līdz 7. aprīlim muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” apmeklētājus priecēs izstāde “Jūgendstila Lieldienas” – svētku noskaņās rotāts interjers, ko veidojusi māksliniece Tamāra Čudnovska, un pavasarim raksturīgi simtgadīgi priekšmeti no muzeja krājuma. Pie ieejas muzejā būs iespēja nofotografēties jūgendstila laika atklātnē ar Lieldienu gaili, košu olu un pūpoliem.
Mikroblogošanas vietnē „X” metereologs Jānis Tallis publicējis savu prognozi gaidāmajiem svētkiem, cita starpā pieminot tuvākajās dienās gaidāmu sniegu, Lieldienās solot, ka termometra stabiņš pakāpsies līdz +20 grādu atzīmei.