Gundega Repše: Tāds traģisks rīts

© Rūta Kalmuka/F64

Nepilsoņiem vēl 2 gadus neprasīs zināt latviešu valodu - šāda ziņa nesen pāršalca Latviju. Šādu valdības soli nopēluši daudzi, šajā sakarā ierakstu "Facebook" publicējusi arī latviešu rakstniece un mākslas zinātniece Gundega Repše.

"Tāds traģisks rīts," raksta G. Repše. Viņa valdības lēmumu rasturo šādi: "Izlasu, ka valdība uz vēdera nolīdusi 10 tūkstošiem Krievijas pilsoņiem Latvijā, teju lūdzoties vēl 2 gadu laikā pamācīties kripatiņu latviešu valodu. [...] Bet bumerangs ir viena no retajām garantijām šajā pasaulē. Gan valdībai, gan haotiskiem musinātājiem," tā G. Repše.

Sandra: Kurš kontrolēs, kā divus gadus apgūs latviešu valodu... Gundega, piekrītu - bēdīgs rīts. Manuprāt, interfronte ir un paliks. Piekrītu Arno - bailes nekur nav zudušas.

Astra: Es Jums piekrītu par to valdības līšanu uz vēdera Krievijas Federācijas pilsoņu priekšā! Traģiski un pretīgi!!!

Žaklīna: Ministrs lien uz vēdera krieviem, jo baidās no provokācijām? Nez vai viņš zin, kad ir IEKŠLIETU ministrs, ar valsts drošības un aizsardzības mehānismiem, nevis trusis, kuram ir tikai viena aliņa?

Dace: Nu gan gribas błaut un raudāt. Cik var auklēties ar tiem krieviem? Viņi tak ņirgājas par mums!

Jau ziņots, ka valdība otrdien slēgtā sēdē uzdeva sagatavot Iekšlietu ministrijai (IeM) grozījumus Imigrācijas likumā, kas paredz Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem vēlākais divu gadu laikā nokārtot latviešu valodas pārbaudi, lai varētu legāli turpināt uzturēties Latvijā.

Saskaņā ar Saeimā 2022.gada 22.septembrī veiktajiem grozījumiem Imigrācijas likumā, Krievijas pilsoņiem izsniegtās pastāvīgās uzturēšanas atļaujas 2023.gada 1.septembrī zaudē spēku, aģentūrai LETA norādīja ministrijā.

Lai dzīvotu Latvijā, viņiem jāpiesakās Eiropas Savienības (ES) pastāvīgā iedzīvotāja statusam. Lai saņemtu šo statusu, Krievijas pilsoņiem Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē jāiesniedz personu apliecinoša dokumenta kopija, kā arī apliecinājums par valsts valodas zināšanām A2 līmenī un finanšu resursu esamību.

Grozījumi Imigrācijas likumā bija veikti ar mērķi stiprināt valsts iekšējo drošību un spēcināt latviešu valodu kā nāciju vienojošu pamatvērtību. Likuma izpildei jāveicina Latvijā dzīvojošo ārzemnieku iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, tās informatīvajā telpā, politiskajos, ekonomiskajos un sociālajos procesos.

Likuma izpildes gaita liecina, ka aptuveni puse no Latvijā dzīvojošiem 25 316 Krievijas pilsoņiem, kuriem ir pastāvīgās uzturēšanās atļaujas, iesniegušas pieteikumus ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa pieprasīšanai. Vienlaikus teju 10 000 Krievijas pilsoņi, kuriem ir Latvijā izsniegtās ES pastāvīgā iedzīvotāja uzturēšanās atļaujas, nav iesnieguši dokumentus šīs atļaujas saņemšanai, noradīja ministrijā.

Otrdien slēgtajā sēdes daļā valdība vērtēja Imigrācijas likuma grozījumu attiecībā uz Krievijas pilsoņiem ieviešanas gaitu, uzklausīja IeM ziņojumu par reālo situāciju un pēc ilgām diskusijām uzdeva izstrādāt jaunu konceptuālo priekšlikumu Imigrācijas likuma grozījumu redakcijas pilnveidošanai.

Valdības sēdē ministri norādīja, ka priekšlikumi nepieciešami, lai dotu papildu laiku Krievijas pilsoņiem Latvijā, kas to vēlas, bet vēl nav paguvuši, vai līdz šim nav spējuši finansiāli atļauties, sakārtot formalitātes.

Tie ļaus visiem, kas ilgtermiņā vēlas turpināt uzturēties Latvijā un prast latviešu valodu sarunvalodas līmenī, paspēt to izdarīt arī pēc 1.septembra, lai pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā divu gadu laikā, iegūtu ES pastāvīgā iedzīvotāja statusu, akcentēja Iekšlietu ministrija.

Priekšlikumi nemīkstina līdzšinējos Imigrācijas likuma grozījumus. Mērķis saglabājas nodrošināt, ka ilgtermiņā Latvijā dzīvojoši iedzīvotāji prot un ikdienā saziņā lieto latviešu valodu, kā arī iegūst ES pastāvīgā iedzīvotāja statusu, tādējādi ne tikai demonstrējot vēlmi piederēt Latvijai un Eiropai, bet arī baudot iespējas un privilēģijas, ko dod pilnvērtīga iesaistīšanās Latvijas sociāli ekonomiskajos un politiskajos procesos, norādīja ministrijā.

Vienlaikus priekšlikums paredz, ka Krievijas pilsoņiem, kas iepriekš bijuši Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi un kas līdz 1.septembrim nebūs paspējuši iesniegt nepieciešamo dokumentāciju Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai, varēs pretendēt uz termiņuzturēšanās atļauju ar saīsinātu termiņu - divi gadi.

Šis laiks izmantojams, lai Krievijas pilsoņi, kas izrādījuši interesi, bet nav to paspējuši, nekavējoties apgūtu latviešu valodu minimālā sarunvalodas (A2) līmenī un iesniegtu dokumentāciju ES pastāvīgā iedzīvotāja statusa saņemšanai, vai arī lai savlaicīgi plānotu pamest Latviju pašu spēkiem.

Konceptuālais lēmums paredz, ka šajā pārejas periodā Krievijas pilsoņi saņems līdzšinējos valsts nodrošinātos pakalpojumus, tostarp pensijas un pabalstus.

Slavenības

Pēc ilga laika festivālā "Bildes" atkal uzstājās Latvijā viena no zināmākajām akustiskā blūza grupām "Mirta&Hot Acoustic". Jau vairāk nekā desmit gadu tās soliste ar vīru ģitāristu dzīvo Bristolē, vēstīts Evijas Kalnbērzas materiālā "Pārcēlušies uz Angliju, lai nopelnītu iztiku" izdevumā "Privātā Dzīve".

Svarīgākais