Kas ir zināms par Lilitas Ozoliņas nāves iemeslu?

© Kaspars Krafts/f64

Pirmdienas vakarā sabiedrību pāršalca vēsts, ka mūžībā devusies leģendārā aktrise Lilita Ozoliņa. Sociālajos tīklos tiek vēstīts par aktrises veselības problēmām.

Par Lilitas Ozoliņas došanos mūžībā vēstīja mediji, ar līdzjūtības vārdiem sociālo tīklu platformās dalījās gan sabiedrībā zināmi cilvēki (piemēram, žurnālists Arnis Krauze, dziedātājs Lauris Reiniks, prezidents Egils Levits), gan vienkārši Ozoliņas talanta cienītāji.

Kā vēsta Čiekurkalna apkaimes Twitter ziņnesis, Lilita Ozoliņa izrādās, bija bijusī čiekurkalniete. Čiekurkalna attīstības biedrība dalās ar ziņu, ko saņēmusi no Lilitas radiem.

"Mūsu bijusī čiekurkalniete, aktrise Lilita Ozoliņa ir devusies ilgākajā ceļā kāpās. Saņēmām ziņu no viņas radiem: "Lai viegli... Pēdējā laikā viņai bija dažādas veselības problēmas... Tagad vairs nekas nesāp...". Dusi saldi, Marta!" vēstīts ierakstā.

Kā vēstīts, atsaucoties uz Dailes teātra ierakstu, 5. jūnijā negaidīti mūžībā devusies Dailes teātra aktrise Lilita Ozoliņa (19.11.1947. - 05.06.2023.). Viņas talants un inteliģence veidojusi Dailes teātri jau vairāk kā pussgadsmitu. Teātrī aktrise strādāja kopš 1966. gada un viņas leģenda ir kļuvusi par neatņemamu daļu no Dailes kanona, vēsta Dailes teātris.

Dailes teātrī Lilita bija dīva un leģenda. Viņas darbs bija izcils, tik smalks un dziļš. Ārkārtīgi sāpīgs zaudējums Dailes teātrim, Latvijas teātrim un pasaules kino mākslai. Mums gan kolektīvam kopumā, gan personīgi katram. Zaudējums ir negaidīts.

Savu lielo un traģisko varoni Āriju Lilita Ozoliņa sagaidīja ar lomu Raiņa traģēdijā “Indulis un Ārija” (1987) viņas skatuviskā esība ir smalkas jūtu dzīves caurausta, un pārliecina ar īstas, traģiskas mīlestības spēku.

Lilita Ozoliņa savas profesionālās dzīves plašāko skatītāju mīlestību saņēma pēc viņas lielajām kino lomām, kas daudziem miljoniem cilvēku bijušajās padomju valstīs viņas tēlos ļāva atpazīt Latviju. Par lomu daudzsēriju filmā “Ilgais ceļš kāpās” nesenā intervijā Lilita teica: "Ilgais ceļš kāpās" man nav tikai kārtējā filma vai viena loma klāt pārējām. (..) "Ilgais ceļš kāpās" ir mans dvēseles parāds, kas tiek atdots maniem vecākiem.”

Lilita Dailes teātra pēdējām sezonām iedeva divas neaizmirstamas mātes lomas. Tā bija Henrieta Iskariota (S. A. Girga "Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu", 2022) un titulloma Floriana Zellera lugas “Māte” iestudējumā (2020), kur viņa uzcēla pieminekli mātes mīlestībai - tik pretrunīgai, taču neizmērojami lielai un spēcīgai.

Lilitas Ozoliņas ieguldījums Latvijas teātra un kino mākslā ir neizmērojams un nemirstīgs - tikai pazīstot Lilitu bijis iespējams atklāt to daudzpusību un bagātību, kas nāca no viņas personības un tika iedzīvināts visās viņas lomās.