Vai visi cilvēki vēlas kļūt par interneta zvaigznēm?

© F64

Tagad internetā var atrast visu! Teksta, foto, video formātos mēs varam apskatīties, kā gatavot ēst, kā dzīvo slavenības un kļūt par lieciniekiem notikumiem, kurus mums,iespējams, nebūtu jāredz. Vai tas ir pareizi?

Piemēram, gluži vai par pagājušās nedēļas hītu kļuva notikums, kad Rīgā, Ģertrūdes ielas segumā, ielūza divas automašīnas.

Tika vēstīts, ka Valsts policija saņēma izsaukumu uz Ģertrūdes ielu 14A, kur divas automašīnas - Mercedes un BMW- bija ielūzušas bruģī ielas braucamajā daļā. Automašīna Mercedes pati saviem spēkiem tika ārā, bet BMW nē.

No notikuma vietas bija gan filmēts video, gan fotogralerijas. Diez vai pats BMW šoferis vēlējās, lai negadījums, kurā viņš iesaistīts, tiek tik plaši iztirzāts medijos?

Tāpat aculiecinieki filmē kautiņus, pat pašnāvības mēģinājumus, kas pēc tam tiek publicēti internetā.

Neapspriedīšu video varoņu rīcības motīvus, taču rodas jautājums tiem, kas to visu filmē vai fotogrāfē - cik tas ir ētiski? Vai cilvēks savā bieži vien izmisuma brīdī vēlas nonākt sociālajos tīklos un kļūt gluži vai par interneta zvaigzni?

Te koks ar diviem galiem. No vienas puses, noteikti var sacīt, ka nevienam nav tiesību iejaukties citu dzīvē, to fotogrāfējot, filmējot un pēc tam vēl publicējot. Tā ir iejaukšanās cita privātajā dzīvē. No otras puses, tomēr jāatceras, kādā laikā mēs dzīvojam. Laikā, kad sociālajos tīklos bieži vien dzīve ir daudz aktīvāka nekā tā realitāte, kas ir aiz loga. Mēs filmējam un fotogrāfējam visu, ko redzam. Tā nu ir realitāte, ar kuru vismaz pagaidām mums jāsamierinās - lai kur tu ietu, tu vari tikt nofotgrafēts vai nofilmēts.

Jāpiebilst, ka iepriekš par šo tēmu ir izteikušies arī glābēji. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pieredze liecina, ka nereti zvans no žurnālistiem, kuriem kāds ceļu satiksmes negadījuma aculiecinieks ir nosūtījis video vai foto, ir ātrāk, nekā saņemts cilvēka zvans uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112!

"Šādās situācijās, kad redzat, piemēram, grāvī esošu automašīnu un roka jau stiepjas pēc telefona, lai to nofilmētu, - aizdomājieties! Tajā automašīnā varētu būt kāds cilvēks: jūsu mamma, tētis, māsa vai brālis, kam tajā brīdī ir ļoti nepieciešama palīdzība, bet neviens to neizsauc!"