Latviešu bērnu ārste, kura strādā un dzīvo Somijā, dalījās ar pārdomām par Covid-19 vakcīnām sociālajā medija Twitter.
Viņa savā Twitter kontā atbildēja uz vairākiem jautājumiem, kurus visbiežāk nākas dzirdēt sociālajos medijos. Lai rastu atbildes, bērnu ārste sniedza izmesļošus skaidrojumus.
Bērnu ārste atzina, ka visbiežāk nākas dzirdēt jautājumu par to, kā Covid-19 vakcīnu varēja izstrādāt tik ātri, ja citu vakcīnu izveidošana aizņemt vairākus gadus. Ārste mierina satrauktos cilvēkus, ka izstrādājot šo vakcīnu ir palīdzējušas jau iepriekšējās zināšanas. Un nav nepieciešams par to uztraukties, jo to izstrādē ir ievēroti visi nepieciešamie pārbaudes posmi. Vakcīnas pārbaudē ir piedalījušies vairāki brīvprātīgie un vakcīna ir atzīta par drošu.
Pirmais un visbiežākais - ja vakcīnu izstrāde parasti aizņem 10 gadus, kā var būt, ka Covid-19 vakcīnu izgatavoja tik īsā laikā?
— Linda Rautiainen (@LindaRautiainen) December 9, 2020
Vakcīnas izstrādē ir ievēroti secīgi visi posmi, tās ātrai izstrādei palīdzēja jau esošās zināšanas, molekulārās bioloģijas tehnoloģijas utt.
Kā otrs visbiežāk uzdotais jautājums, kas nomoca cilvēku prātus saistās ar to vai vakcinējoties nav iespējams iegūt Covid-19. Ārste šādus apgalovojumus pilnībā noliedz.
Otrs biežākais jautājums - ja nu no vakcīnas "dabūs" Covid-19?
— Linda Rautiainen (@LindaRautiainen) December 9, 2020
Vakcīna nesatur dzīvu un pat ne novājinātu vīrusu. Tajā ir SARS-CoV2 virsmas proteīna gēna sekvence, kas liek mūsu imūnsistēmai izstrādāt antivielas.
Līdzībās runājot - no viena olas čaumalas gabaliņa nevar dabūt cāli
Līdzīgi kā citiem medikamientiem, arī Covid-19 vakcīnai var būt blakusefekti. Ārste min, ka, saņemot "Pfizer" vakcīnu, 1 no 10 cilvēkiem ir bijuši blakusefekti. Tie saistās ar sāpēm vietā, kur tā tika injekcēta, drudzi, galvassāpēm un muskuļu sāpēm.
Lai arī šos blakusefektus var pielīdzināt Covid-19 simptomiem, taču tā ir imūnās sistēmas atbildes reakcija uz vakcīnas antivielām.
Arī alerģiska reakcija līdzīgi kā blakusefekti ir normāla parādība. Šādi organisms var reaģēt uz jebkādiem medikamentiem, tāpēc svarīgi, ja rodas alerģiska reakcija, ir nepieciešams vērsties pie mediķiem.
Kad pienāks mūsu kārta vakcīnu saņemt, katram pašam jāizsver, vai bailes no vakcīnas iespējamiem blakusefektiem ir lielākas par bailēm no slimības. Ja no Covid-19 cilvēks nenomirst, šīs slimības ilgstošā ietekme uz cilvēka plaušu, sirds un kognitīvajām funkcijām ir satraucoša.
— Linda Rautiainen (@LindaRautiainen) December 9, 2020
Bērnu ārste atzīst, ka tiklīdz būs iespējams, tad arī viņa dosies vakcinēties. Viņas lielākās bailes ir "aiznest" vīrusu mājās pie ģimenes. "Uzskatu, ka ir pat svarīgāk vakcinēties, lai pasargātu, galvenokārt, citus, ne sevi," min mediķe.
Kā jau vēstīts, tad Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests otrdien sāka programmu iedzīvotāju vakcinēšanai pret jauno koronavīrusu. Aptuveni 70 slimnīcās visā Lielbritānijā cilvēkiem, kas vecāki par 80 gadiem, un veselības aprūpes darbiniekiem tiks injicēta ASV farmācijas giganta "Pfizer" un Vācijas kompānijas "BioNTech" izstrādātā vakcīna pret jauno koronavīrusu. Lielbritānija ir pirmā valsts pasaulē, kas izmantos šo vakcīnu, ko Lielbritānijas zāļu aģentūra apstiprināja pagājušajā nedēļā.