Covid-19 vakcīnas izstrādātājs atklāj, vai cilvēki atgriezīsies pie "normālas dzīves"

© imago images/Scanpix/LETA

Vācijas kompānijas "BioNTech" izpilddirektors profesors Ugurs Sahins atklājis, vai, viņaprāt, pēc vakcīns laišanas pasaulē cilvēki spēs atgriezties normālā dzīvē, raksta BBC.

Pēc viņa teiktā, lai gan jaunās vakcīnas ietekme būs jūtama jau nākamā gada vasarā, "normāla dzīve" varētu atsākties tikai nākamā gada ziemā.

Profesors cer, ka vakcīna uz pusi samazinās straujo jaunā koronavīrusa attīstību.

ASV farmācijas uzņēmuma "Pfizer" un Vācijas kompānijas "BioNTech" radītā eksperimentālā Covid-19 vakcīna dod cerību, ka Covid-19 pandēmija tuvojas beigām, tomēr ir vēl daudz neskaidrību, piemēram, nav skaidrs, vai jaunā vakcīna ir efektīva gan jaunākiem, gan vecākiem cilvēkiem. Tāpat nav skaidrs, cik ilgu laiku saglabājas imunitāte.

Lai gan tā trešajā izmēģinājumu fāzē uzrādījusi 90% efektivitāti pret inficēšanos ar Covid-19, pētījums vēl turpināsies turpmākās nedēļas, lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem.

Jāpiebilst, ka šī vakcīna izmēģināta uz 43 500 cilvēku sešās valstīs - ASV, Vācijā, Brazīlijā, Argentīnā, Dienvidāfrikā un Turcijā.

Nopietnas blakusparādības, pēc Sahina teiktā, nav atklātas, vien nelielas sāpes injekcijas vietā, kas jūtamas dažas dienas, un dažiem - mērens drudzis.

"Pfizer" un "BioNTech" vakcīna ir viena no 11 Covid-19 vakcīnām pasaulē, kas pašlaik atrodas testa pēdējos posmos.

Dīvaini

Pērnā gada izskaņā no Starptautiskās kosmosa stacijas Zemes orbītā tika izvietoti pieci tā saucamie “CubeSat” miniatūrie satelīti. To vidū bija arī koka satelīts “LignoSat” no JAXA (Japānas Aviācijas un kosmosa izpētes aģentūras), kas pēta koksnes izmantošanu kosmosā, vēsta portāls "phys.org".