Lietuvietis nolemj neatgriezties dzimtenē un Covid-19 krīzi pārdzīvo Uhaņā

© ZUMAPRESS.com/Scanpix/Leta

Ķīnas pilsēta Uhaņa, kur aizsākās Covid-19 uzliesmojums, lēnām atgriežas normālā ikdienā. Krīzes laikā šajā pilsētā nolēma palikt lietuvietis Karolis Sabeckis, vēsta LTV "Panorāma".

Karolis uz Uhaņu devās decembrī. Viņš pameta darbu Lietuvā un plānoja vairākus mēnešus pavadīt pie draudzenes, ar kuru bija iepazinies Ķīnā laikā, kad tur apguva ķīniešu valodas dialektu - mandarīnu valodu. Ciemošanās bija plānota vien uz pāris mēnešiem, taču Ķīnā sākās vīrusa uzliesmojums un Uhaņa tika slēgta.

“Dienā, kad slēdza pilsētu, plānojām no Uhaņas doties uz pilsētu citā provincē, lai apciemotu manas draudzenes ģimeni. Mūsu vilcienam vajadzēja atiet pusdienlaikā, bet ap septiņiem no rīta saņēmām zvanu no draudzenes ģimenes par to, ka visi vilcienu reisi tiks atcelti. Steidzāmies uz dzelzceļa staciju, kur ieraudzījām ļoti daudz cilvēku, kuri gaidīja biļešu atmaksas,” "Panorāmai" stāsta Karolis.

Karolis neesot paredzējis, ka pilsēta tiks pilnībā noslēgta. Dienu pirms plānotās vizītes pie draudzenes vecākiem pilsētu pametuši arī abu jauniešu draugi. Nekas neesot liecinājis par to, ka jau nākamajā dienā ceļošana būs liegta.

Kad abi sapratuši, ka kādu laiku pilsētu pamest nebūs iespējams, pirmais pieturas punkts bijis pārtikas veikals, lai laikus nodrošinātos ar pārtikas krājumiem. “Tad mēs nezinājām, ko tālāk darīsim. Piezvanīju savai ģimenei, draudzene - savai. Sekojām līdzi ziņām un palikām uz vietas,” stāsta lietuvietis.

Lietuvietis norāda, ka satraukums bijis, lai arī abi ievērojuši piesardzības pasākumus. “Pirmā reize, kad izjutu, ka pilsētā plosās vīruss, bija, kad draudzenes māsa man iedeva masku. Tas radīja uztraukumu. Dienā, kad steidzāmies uz dzelzceļa staciju, es sapratu, ka kādu laiku Uhaņu, visticamāk, nepametīsim,” stāsta lietuvietis.

Rajonā, kur dzīvo Karolis ar draudzeni, vietējā pārvalde uz ēkām sākusi izlikt informāciju par inficētajiem. “Viņi sāka likt skrejlapas uz ēkām, lai informētu, cik cilvēku slimo ar koronavīrusu. Mūsu rajonā bija vairāki gadījumi,” stāsta Karolis.

Situācijai kļūstot arvien nopietnākai, lietuvietim vēstniecība vairākkārt piedāvājusi palīdzēt atgriezties mājās. Bijuši gan Francijas, gan Vācijas, gan citu valstu organizēti reisi, ar kuriem Karolis būtu varējis nokļūt Eiropā. “Ar mani sazinājās Lietuvas vēstniecība, kas atrodas Ķīnā. Pāris reizes piedāvāja pamest valsti ar franču, vācu un citiem lidojumiem. Bet nolēmu, ka nevēlos pamest draudzeni šeit vienu, tāpēc paliku,” stāsta Karolis. Viņš izlēma Covid-19 uzliesmojumu pārdzīvot Uhaņā.

“Nodomāju, ka labāk palikšu karantīnā šeit ar draudzeni, nevis viens kaut kur Eiropā. Tāpat nodomāju, ka, visticamāk, būtu riskantāk atrasties lidmašīnā ar kādu, kurš ir slims, nekā vienkārši palikt te,” stāsta lietuvietis. Ar laiku pilsētas rajonus noslēdza citu no cita un pārvietošanās bija atļauta vien ap tuvākajām dzīvokļu ēkām. Uhaņas iedzīvotāji pārtiku pasūtīja attālināti.

Uztraukumu radījuši video ar cilvēkiem, kuri, vīrusa skarti, uz ielas sabrūk un viņus aizved ar ātro palīdzību. “Tajā laikā bieži dzirdēju dienestu sirēnas. Principā katru dienu. Ja godīgi, tas bija bailīgs mēnesis. Pirmajā mēnesī varējām iet ārā, līdz pārtikas veikalam, līdz ar to nemanīju lielas pārmaiņas. Bet, tāpat kā citi, es redzēju video, kur cilvēkiem kļūst slikti uz ielām,” stāsta Karolis.

Tagad, kad pilsētā ierobežojumi mīkstināti, iespējams pārvietoties. Tikai nepieciešams īpašs kods, kuru izsniedz katra rajona pārvalde, kas pierāda, ka cilvēks ir vesels. Karolis uzskata, ka striktie ierobežojumi bija nepieciešami un ka Ķīna veiksmīgi tika galā ar vīrusa ierobežošanu. Viņš gan norāda, ka ierobežojumus varēja ieviest ātrāk.

Svarīgākais