Toms Bricis par fiksēto uz Ogres upes: Izcili muļķīga rīcība!

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Pagājušajā nedēļā dažviet uz pāris dienām Latvijā gaisa temperatūra pieturējās zem nulles. Ceļi kļuva slideni un arī virs ūdenstilpēm radās neliela ledus kārtiņa. Kā izrādās tā bijusi pietiekama, lai "savu laimi" izmēģinātu zemledus makšķernieki. Šādu skatu uz Ogres upes sinoptiķim Tomam Bricim iesūtījis kāds aculiecinieks.

"8. februāris, Ērgļi, Ogres upe, smidzinošs lietus, daži grādi virs nulles.

Šīs nedēļas nelielais sals dažviet izveidojies plānu ledus kārtu, bļitkotāji riskē un ķer iespēju.

Es pieļauju, ka zemledus makšķernieki man nepiekritīs, bet šī ir izcili muļķīga rīcība, lai neteiktu skarbāk," saka sinoptiķis.

Mīnusi nav gaidāmi arī turpmākajās dienās.Otrdien Latvijā būs mazāk nokrišņu un starp mākoņiem izsprauksies saule, prognozē sinoptiķi.

Gan naktī, gan dienā daudzviet īslaicīgi līs, vietām gaidāms arī sniegs un krusa. Gaisa temperatūra būs +1..+5 grādi.

Vietas,kur ledus vienmēr būs plānāks:

  • Upju sašaurinājumi.Upju sašaurinājumos veidojas caurtece, palielinās ūdens tecējuma ātrums un siltais ūdens upju dibenā sajaucās ar pārējo ūdeni un paceļas augšpusē, tāpēc šajā vietā ledus ir vienmēr plānāks.
  • Zem tiltiem. Zem tiltiem ledus vienmēr ir plānāks gaisa cirkulācijas un straujākas caurteces dēļ.
  • Pie krastiem. Dabīgo ūdens svārstību rezultātā, kā arī kūstot ledum un sniegam, ledus tiek atrauts no krastiem. Arī tumšais pamats sekmē ātrāku kušanu.
  • Pie krastiem, apaugušiem ar niedrēm. Pie krastiem, kas apauguši ar niedrēm, ledus vienmēr ir trauslāks un neizturīgāks.
  • Zem ledus tumši priekšmeti. Ledus šādās vietās būs plānāks.
  • Kuģu ceļos. Kuģu ceļos ziemas periodā ledus ir neizturīgāks un plānāks, jo kuģošanas laikā tas bieži tiek salauzts.
  • Kanalizācijas, strauta ieteku vietās. Ledus vienmēr ir plānāks kanalizācijas ūdeņu ieteku vietās to augstākas temperatūras dēļ un strautu ieteku vietās- straujas ūdens kustības dēļ.
  • Vietas ar zemūdens izciļņiem. Ledus ir plānāks vietās ar zemūdens izciļņiem straujas ūdens kustības dēļ šajās vietās.
  • „Auksto avotu” vietās. Ziemas periodā, kad ūdenskrātuvēs ūdens temperatūra zem ledus kārtas ir ap 0 ºC, „aukstie avoti” saglabā savu konstanto temperatūru- ap + 8 ºC, līdz ar to šajā situācijā tie kļūst par „siltajiem” un virs tiem ledus ir plānāks.
  • Citās vietās (platu upju grīvās, krauju nogāzēs, pie muliņiem, zemesragu tuvumā, āliņģu vietās, upēs ar spēcīgu straumi).

Dīvaini

Pagarināts laiks kosmosā nav gluži nekaitīgs cilvēka ķermenim. Radiācija, izmainīta gravitācija, miega zudums var nopietni ietekmēt astronautu spējas. Daži pat tiek hospitalizēti pēc atgriešanās uz Zemes. Nelielām kļūdām kosmosā var būt postošas ​​sekas, tāpēc ir svarīgi zināt, kā šīs spriedzes var ietekmēt astronauta kognitīvās funkcijas, vēsta “Popular Science”.

Svarīgākais