Cilvēkus šokē pašmāju ražotā zefīra cenas atšķirība Latvijā un Lietuvā

© Ģirts Ozoliņš/F64

Soctīklos cilvēki sašutuši par uzņēmuma "Laima" zefīra cenu atšķirībām Latvijā un mūsu kaimiņos Lietuvā.

Facebook profilā "Slepenais pircējs" publicēts ieraksts, kurā parādīta iespaidīga uzņēmuma "Laima" tā paša zefīra produkta cenu atšķirība Latvijas un Lietuvas veikalos. Tas pats produkts Lietuvas veikalos maksā 1,19 eiro (4,45 eiro kilogramā), taču Latvijā tā cena ir 1,53 eiro (5,75 eiro kilogramā).

Ieraksta autors ironiski jautā, vai arī Latvijā būs iespēja baudīt gardo "Laimas" zefīru par Lietuvas gardajām cenām? Komentāros cilvēki neslēpj sašutumu, ka Latvijā ražots zefīrs šeit ir daudz dārgāks nekā kaimiņvalstī.

Zefīra ražotājs "Orkla Latvija" norāda, ka "Laimas" saldumi tiek gatavoti no augstākās kvalitātes izejvielām ar īpašām, gadu desmitiem attīstītām meistaru prasmēm un mīlestību.

"Mēs vēlētos paskaidrot, ka cenu atšķirībai dažādos veikalos - gan Latvijā, gan citās valstīs - ir vairāki ekonomiski iemesli," norāda uzņēmums.

"Pirmkārt, produktu cenu plauktā vienmēr nosaka tirgotājs. Cenas plauktā var un gandrīz vienmēr atšķiras starp dažādiem tirgotājiem, piemēram, nelieliem piemājas veikaliņiem un mazumtirdzniecības ķēdēm. Tāpat arī atšķiras tirgotāju uzcenojums produktiem. Cenu atšķirību vēl var ietekmēt arī dažādas produktu virzīšanas tirgū kampaņas, piemēram, dažādas akcijas un atlaides. Mēs kā ražotājs nevaram ietekmēt gala produkta cenu, to nosaka Konkurences likums."

"Otrkārt, gala produkta cenu konkrētā tirgū ietekmē tirgus lielums un konkurence, kas atšķiras dažādās valstīs. Tirgojot mūsu produkciju ārvalstu veikalos, mums jākonkurē ar vietējā ražojuma produkciju un arī būtiski lētāku importa produkciju."

"Treškārt, PVN likme pārtikai dažās Eiropas Savienības valstīs ir zemāka nekā Latvijā," teikts komentārā.

"Produkta ražošanas izmaksas (neieskaitot transportēšanas izmaksas) ir nemainīgas, neatkarīgi no tā pārdošanas tirgus. Savukārt, pārdošanas cena var nedaudz atšķirties, jo tā ir atkarīga no sadarbības nosacījumiem ar konkrēto tirgotāju, piemēram, no iepirktā produkcijas apjoma."

Jāatgādina, ka līdzīgas situācijas nav retums arī farmācijas nozarē. Jau vairākkārt esam vēstījuši par gadījumiem, kad pircēji pauduši neizpratni par to, kāpēc Latvijā nopērkamas zāles citviet pasaulē maksā lētāk. Augustā vēstījām, ka kāda pircēja bijusi pārsteigta, kad ieraudzījusi, cik Baltkrievijā maksā Latvijā ražotais medikaments "Mildronāts".

Svarīgākais