Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents Roberts Fūrmanis sociālajos tīklos dalījies ar priecīgu vēsti - vīrietis, kurš pērnā gada oktobrī piedzīvojis infarktu un klīnisko nāvi, tagad atgriezies darbā.
Dakteris jau oktobrī rakstīja par gadījumu Ķekavā, kur no klīniskās nāves izglābts vīrietis.
Vīrietim paveicies, ka sieva neapjuka un līdz mediķu ierašanās brīdim veica atdzīvināšanas pasākumus. Savukārt lieliski savu darbu padarīja arī ārsta palīgs.
Šodien saņēmu kādu citu atgriezenisko saiti par cilvēku, kurš piedzīvoja klīnisko nāvi. Vīrietis šodien ir pie savas ģimenes, pie saviem mīļajiem un atgriezies darbā. Arī šajā situācijā sieva neapjuka un veica atdzīvināšanas pasākumus līdz @NMPdienests brigādes atbraukšanai. pic.twitter.com/8A2xbkTs3j
— Roberts Furmanis (@dr_furmanis) February 18, 2019
Pirmdien dakteris Fūrmanis informēja, ka vīrietis jau atgriezies darbā un ir pateicīgs mediķiem.
Nāvei iestājoties, zūd samaņa, izbeidzas sirdsdarbība, elpošana, nav refleksu. Periodu no šo funkciju izbeigšanās līdz olbaltumvielu sabrukšanas sākumam (5-8 minūtes) sauc par klīnisko nāvi. Tā ir atgriezenisks process, jo vairākums orgānu un audu vēl joprojām ir dzīvi, tajos notiek pašatjaunošanās procesi. Šajā periodā, lietojot noteiktas metodes, ir iespējama organisma atdzīvināšana. Pēc klīniskās nāves iestājas bioloģiskā nāve, kad izbeidzas normāla vielmaiņa, sākas audu pašsagremošanās (autolīze) un sairšana. Bioloģiskā nāve ir neatgriezenisks process.