Šāda NMPD pakalpojuma cena turpmāk noteikta 91,52 eiro apmērā, līdzšinējo 84,93 eiro vietā. Tomēr šis maksas pakalpojums dienestā strikti tiek ierobežots. Šobrīd no 900 izsaukumiem, ko ik diennakti veic dienests, tikai mazāk ne kā 8 gadījumos par izsaukumu tiek izrakstīts rēķins. Tiklīdz dispečers pēc zvanītāja izvaicāšanas saprot, ka situācija nav neatliekama, NMPD izsaukums, tostarp arī par maksu, tiek atteikts. Tā vietā zvanītājam iesaka vērsties pie sava ģimenes ārsta, dežūrārsta, speciālista poliklīnikā vai dodoties uz aptieku pēc nepieciešamajiem medikamentiem.
Bet cilvēkiem, kuriem nav medicīniskā izglītība, nereti apjūk - kā var zināt, ka konkrētajā situācijā cilvēka dzīvība ir apdraudēta? Sāpju cēloņi var būt dažādi...
Lielu rezonansi internetā ieguvis kāds stāsts par šādu situāciju.
"Viņa nemirst, tāpēc tas būšot maksas pakalpojums! 90 eiro.
Tas, ko man šodien pastāstīja notikušā aculieciniece, ir satraucošs gadījums - par to, kāda ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta attieksme pret nelaimē nonākušu cilvēku. Mums Teikā pie nama puķu sievas tirgo ziedus. Tā kā mājā dzīvoju vairāk nekā 25 gadus, viņas man pazīstamas. Šodien pirms došanās uz laukiem un vēlēdams priecīgu Pūpolsvētdienu vienai, kas tirgoja pūpolzarus un pavasara ziedus, apvaicājos, kā klājas. Bēdīga, acis miklas, atbild - Slikti! - blakus tirgojošai, sauksim viņu par Ilzi, esot mūsu mājas gala pagrabā, ko viņas abas kopā īrē puķu glabāšanai, kāja aizķērusies aiz linoleja, nokritusi, stipri sāp, nevar piecelties, atbraucis dēls gribējis dabūt no pagrabā ārā, bet māte nevar i soli paspert. Zvanījuši ātrajai palīdzībai, tā esot atbildējusi - viņa nemirst, tāpēc tas būs maksas pakalpojums. 90 eiro. Cilvēki izmisumā... Un tikai, man dodies uz transportu, lai brauktu uz laukiem, - STUNDU pēc izsaukuma pie mājas piebrauca ātrās palīdzības mašīna...
[...]
Par NMPD - vai tā nav kauna lieta - cilvēks pakritis pagrabā, netiek augšā, trauma, varbūt ko lauzis krītot, bet pasaka - maksas pakalpojums, jo nav dzīvībai bīstams gadījums...?" raksta Guntis.
Ierakstu komentējusi arī dienesta vadītāja Liene Cipule: "Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests ir paredzēts dzīvību glābšanai. Šī uzdevuma izpildei mums ir vajadzīgas brīvas brigādes. Tāpēc nosūtīt uz izsaukumiem, kuros nav apdraudēta dzīvība varam tikai tad, ja uz to brīdi mums ir brīvas brigādes. Ja tādu nav, šādus izsaukumus izpildām 2h laikā un par to var tikt piestādīts rēķins, ja izsaukuma iemesls ir nenozīmīgs.
Mūsu rīcība nekavējoties ir šādos izsaukumos: https://www.facebook.com/share/p/1ESZzpanjd/.
Tur izšķirīgas ir minūtes un neviens mūs nesaprastu, ja mēs neierastos laikā un skaidrotu, ka viena brigāde palīdzēja puķu pārdevējai izkļūt no pagraba, otra aprūpēja 40 gadīgu kungu ar paģirām, bet trešā palīdzēja rokas traumai aizbraukt uz traumpunktu...
Šajā gadījumā ieradāmies 1h laikā. Tas atbilst standartam zemas prioritātes izsaukumam. Pabrīdināt pa telefonu, ka, iespējams, būs jāmaksā, nosaka MK noteikumi. Viss ir atbilstoši."
Vēlāk viņa papildina: "Uzmeklējām izsaukumu. Zvana saņemšanas laiks 13.34. Brigāde adresē 14.06. Paciente atsāpināta, imobilizēta, iznesta no pagraba 14.19. Uzsāk transportēšanu uz stacionāru 14.26. Atzīmes par maksas pakalpojumu nav. Nogādāta stacionārā 14.46."
Pēc laika L. Cipule publicē vēl vienu ierakstu: "Lai nomierinātu sakarsušos prātus un komentētājus par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests mediķu komunikāciju, vienaldzību, manu augstprātību un atbrīvošanu no amata, mīkstinātu to žulti, ko saņēma mani cilvēki, mierinātu publiski iesaistīto dispečeri, kas, nesaprazdama savu vainu, vakar atpazina izsaukumu un pārdzīvoja, vai tiešām tā var būt, ka var tā tikt apmelots mūsu darbs...
Šajā, cienījamā žurnālista ierakstā taisnība ir tikai par vienu faktu - mums bija izsaukums pie puķu pārdevējas sestdien, kas guvusi kājas traumu. Noklausījos sarunu. No dispečera puses nebija ne vārda par to, ka šis varētu būt maksas izsaukums. Ne vārda, ka palīdzība netiks nodrošināta. Īsa, laipna saruna, noskaidroti simptomi, nosūtīta tuvākā brigāde.
Pats izsaucējs gan uzdeva jautājumu, vai šis nav maksas izsaukums, uz ko saņēma laipnu dispečeres atbildi, ka nē....
Atstāšu šo te. Bez komentāriem."
Cilvēki komentāros sadalījušies divās frontēs - vieni peļ NMPD attieksmi, otri uzskata, ka konkrētais gadījums bijis nelaimes gadījums un "ātrie" nebija jāsauc:
- Leonards: Kādreiz zinātnieks un pētnieks , tagad nabagmājas sētnieks... tad nu tik tālu esam. Graujošās izglītību reformas sāk izpaustie ik uz soli.
- Karina: Bet ja sievietei ir lauzta gūža, kā viņa var piecelties un iziet no pagraba, bez NMPD palīdzības?
- Mārtiņš: Jēziņ, it kā NMPD būtu tie, kam no pagraba būtu jāvelk āra persona, kuras dzīvība ne mazākā mērā nav apdraudēta.
- ]Normunds: Ar medicīnu mūsu valstī tiešām ir lielā pak***. Man pašam pirms 2 gadiem arī bija līdzīga situācija. Man naktī bija mežonīgās sāpes mugurā. Parastās pretsāpju zāles nelīdzēja. Tā kā sāpes bija līdz asarām nolēmu zvanīt Neatliekamās palīdzības dienestam. Un arī brīdināja - ja nebūs nopietns iemesls, maksas pakalpojums 70 eiro. Sanāk man kā palīdzības izsaucējam jāzina, kurā gadījumā vajag zvanīt ātrajiem kurā nē.
- Grigorijs: Man arī ar manu 80 gadus veco mammu gadījās līdzīgi. Pirms pusotra gada. Pēc ātrās palīdzības izsaukšanas dabūju rēķinu. Gribēju strīdēties, bet mamma atrunāja.
- Ilva: Grūti pateikt, septembrī nokritu uz līdzenas vietas savā dārzā,salauzu roku, ātrā palīdzība atbrauca ātri un aizveda uz slimnīcu. Jāmaksā nebija nekas, varbūt kas mainījies pa pusgadu, varbūt " pabaida" cilvēkus.
- Ilga: Dzīvoju Ķengaragā pie tirdziņa, nav tādas dienas, kad autobusa pieturā nestāvētu ātrie, kas izsaukti pie zālājā guloša bomža, mediķi tur pavada vairāk par pusstundu. Viņam nedraud dzīvības briesmas un samaksāt arī nevar. Bet nodokļu maksātāji palīdzību var saņemt tikai par maksu.