"Tā ir cūcība!" soctīkli "uzsprāgst" saistībā ar paziņojumu par Dziesmu un deju svētkiem

© Foto: F64

Pašvaldībām trūkst finanšu resursu, tādēļ pašdarbības kolektīviem dažkārt, iespējams, būs jāmaksā par dalību atsevišķos pasākumos pirms XXVIII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVIII Deju svētkiem 2028.gadā, trešdien izskanēja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā.

Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) vadītāja Signe Pujāte komisijas sēdē norādīja, ka dalības maksa no kolektīvu dalībniekiem starpsvētku pasākumos tiks prasīta pirmo reizi, taču citu iespēju neesot.

Pēc šī paziņojuma soctīklos sākās tracis.

Lai "mīkstinātu" jau pateikto, kultūras ministre Agnese Lāce (P) intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina dalības maksa kolektīviem par pasākumiem starp Dziesmu un deju svētkiem piesaukta tikai kā galējs risinājums

"Domāju, ka jāmeklē citi risinājumi, lai starpsvētku pasākumi noritētu un dalības maksas netiktu apsvērtas," teica ministre, piebilstot, ka starpsvētku pasākumiem valsts budžetā pieejami 230 000 eiro, turklāt arī pērn bija notikuši pasākumi, kuriem bija iezīmēta valsts budžeta nauda.

Taču viedokļu vētra internetā vidē bija un ir uzņēmusi apgriezienus.

Politiķis Rihards Kols: Lasu un mulstu. Nevar saprast, vai tik destruktīva ideja kā likt dalībniekiem maksāt par dalību Dziesmu un deju svētkos, ir vienkārši nekompetence vai (sliktāk) pat apzināta kaitniecība. Svētku dalībnieki jau maksā ar savu laiku un naudu, lai turpinātu tradīciju, kas ir senāka par mūsu valsti. Dejotāji un dziedātāji par saviem līdzekļiem jau šuj tautas tērpus — labāka ideja būtu virzīties uz to, ka tie beidzot tiktu nodrošināti no valsts puses. Bet doma par dalības maksas ieviešanu pašiem svētku veidotājiem - māksliniekiem - ir solis, kas grautu dziesmu svētku tradīciju.

Taisnības kalps: Apzināta kaitniecība. PRO ir prokrieviska partija, kura maiņas rezultātā ieguva svarīgu jomu ministrus, Briškens boikotē infrastruktūru, Sprūds aizsardzību, Lāce Kultūru un tautas vienotību.

Maija: Progresīvo kultūras ministre ļoti progresīva. Kaut kādam 12lpp pētījumam par indiešu kurjeriem piķis atrodas, bet dziesmu svētku dalībniekiem nav. Kaut kas ļooooti greizi nogājis mums valdībā. Turpinām tik šādā garā, kad pēdējie domājošie notīsies no LV…

Arnis: Caur nodokļiem mēs visi esam par dziesmu un deju svētkiem jau samaksājuši. Uzlikt dalībniekiem papildus nodokli ir cūcība! Lūdzu izgaismojiet šīs idejas autorus, lai cilvēki, viņus satiekot, zin sveicināt: ruk, ruk!

Heinrihs: Nu jā, bet "Rail Baltica' ieviesēji grib labās mašīnās braukt, prezidenta kancelejai vajag super veselības polises, valdībai vajag lielākas algas, Ņujorkā lepnu vēstniecību, Briškenam “zelta” stacijas…nu nevar visu, būs vien dziedātājiem jāpiemaksā, lai karteļa estrāde tukša nebūtu.

Valters: Dziesmu svētki man ir beigušies. Nav jau arī te vairs par ko dziedāt. Bet par to, ko var, varu dungot pie sevis. Jo to reti kam vajag. Nē, nemaksāšu ne par piedalīšanos, ne iekšā laišanu.

Arnis: Kāpēc jāmaksā tikai dziedāt gribētājiem? Manuprāt vajadzētu spert vēl drošākus soļus: ieviest ikgadēju Dziesmusvētku nodokli katram latvietim! Tas stiprinātu latviešu tautas identitāti! Būsim beidzot saimnieki savā zemē!

Svarīgākais