Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā iedzīvotājas dzīve Ludzā kļūst neciešama

Attēlam ir ilustratīva nozīme © pexels.com

Ludzas iedzīvotāja Olga ir latgaliete, kura ilgus gadus dzīvojusi Rīgā. Pirms vairākiem gadiem pārcēlās atpakaļ uz Latgali, Ludzā iegādājoties īpašumu. Nu viņa savu māju vēlas pārdot, jo pēc 24. februāra dzīvi Ludzā raksturo kā neciešamu, vēsta raidījums "Bez Tabu".

Iepriekš nojauta par atsevišķu šīs pilsētas iedzīvotāju prokremlisko nostāju, bet pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā apjauta patiesos 5. kolonnas apmērus pilsētā, raidījumam stāstīja Olga.

Olga stāsta: "2014. gadā [, kad Krievija anektēja Krimu,] kāds dižojās ar jaku, uz kuras uzrakstīts “Rossija”. Nodomāju: nu, labi, kā gribi, tā staigā. Šogad pēc 24. februāra iegāju veikalā kaķītim bļodiņu nopirkt. Dzirdu, ka sieviete runā. Viņa tik priecīga, ar tādu prieku stāstīja, ka Kadirovs “TikTok” stāsta, ka esot jau Kijivā. Teica, ka vajag tos ukraiņus dasist! Es nenoturējos. Prasīju: “Kā jūs tā varat runāt?”"

Par dzirdēto veikalā Olga ziņoja Valsts policijai (VP) un vietējam laikrakstam “Ludzas Zeme”, kas par Olgas pieredzi pastāstīja avīzes lapās. Ludzāniete raidījumam stāstīja, ka ikdienā redz un dzird daudzu vietējo iedzīvotāju nostāšanos Krievijas pusē.

"Kā es te varu dzīvot? Nav neviena cilvēka, kurš pateiktu: “Oļa, malacis, pareizi izdarīji, nevajag klusēt!” Nav neviena, kurš tā pateiktu. Cilvēkus ietekmējusi propaganda, 100 punktu. Viņi nav nekādi ļaunie, kuri grib cilvēku nogalināšanu. Viņi vienkārši netic, ka krievi Ukrainā slepkavo. Viņi domā, ka ukraiņi paši to dara. Viens otrs mani cenšas pažēlot, sakot: “Nekas, ka tu tāda naciste, kopumā es neesot tik slikta!” Kad prasu, kas notiks, ja Latviju bombardēs, atbild, ka pareizi darīs! Tādi arī ir. Saka, ka te sen vajadzēja sabombardēt," stāsta Olga.

“Bez Tabu” uzklausīja arī laikraksta “Ludzas Zeme” galveno redaktori Laimu Linužu, pēc kuras stāstītā spriežot, ziņot par Krievijas zvērībām Ukrainā un noskaņojumu Latgalē, tai skaitā Ludzā, pēc 24. februāra šajā pilsētā ir liela uzdrīkstēšanās.

“Ludzas Zeme” galvenā redaktore Laima Linuža: "Kad mēs ielikām pirmo ziņu par to, ka pie Ludzas domes tiks izkārts [Ukrainas] karogs un notiks mītiņš, avīzes ienaidnieku pulks vairojās. Naida runa, komentāri aumaļām sāka birt. Draudi žurnālistiem, redaktoram, zvani, lamu īsziņas no nezināmiem telefoniem, krieviski necenzēti uzbrukumi."

Avīzes “Ludzas Zeme” redaktori Linužu satrauc arī lasītais Ludzas iedzīvotāju domubiedru grupās sociālajā tīklā “Facebook”, kur nospiedošs vairums pauž atbalstu Kremļa pasaules redzējumam. Linuža pauda nožēlu, ka iedzīvotāji ilgus gadus devuši priekšroku Krievijas propagandas medijiem, kas “izskalojuši” smadzenes. Viņasprāt, mediju videi jāsasparojas un jāinformē cilvēkus viņiem saprotamā valodā, bet pasniedzot objektīvu informāciju. Tiesa, viņa norādīja, ka “nozombēti” esot arī daudzi vietējie latvieši, kuri arī ilgus gadus uzsūkuši Krievijas televīzijas kanālu melu informāciju.

“Ludzas Zeme” raidījumam “Bez Tabu” uzrādīja fotoattēlus, kuros pilsētas ielās iemūžinātas automašīnas, trafarētas Krievijas karoga krāsās, kā arī kāds privātnams, kura adreses plāksnē cipars “2” pārveidots par “Z”. Dienā, kad Ludzā viesojās “Bez Tabu”, šī plāksne no konkrētā nama jau bija noņemta.

Linuža īpaši izcēla makšķerēšana un pirotehnikas veikala, kura telpas iekārtotas vienā ēkā ar “Ludzas Zemes” redakcijas telpām, vadītāju, kura uzvedība arī viņai šķiet nepieņemama. Kaimiņa izdarību, tai skaitā tās, kas vērstas pret žurnālistiem, dēļ medijs prāto par pārvākšanos uz citām telpām.

Par kaimiņa un citu ludzāniešu izdarībām “Ludzas Zemes” žurnālisti vairākkārt ziņojuši likumsargiem.

“Bez Tabu” Ludzas ielās uzklausīja arī citus iedzīvotājus, no kuriem daži nenosodīja Krievijas zvērības Ukrainā, sakot, ka “nav zināms, kuram taisnība, kurš vainīgs, [..] Kas zina, vai tas [ziņotais par Krievijas armijas zvērībām] nav ”feiks””. Vēl kāda ludzāniete uzticas kādai publikācijai sociālajā tīklā “Facebook”, kurā lietotāji, iespējams, apzināti rīdīti pret ukraiņiem: “Rakstīja, ka bērnudārzos nicinās krievu, latviešu bērnus. To viena ukrainiete rakstīja ”Facebook”, arī ”Telegram”. Viss ”Facebook” par to zina.”

Raidījums sastapa arī ludzāniešus, kuri pārdzīvo par ukraiņiem un palīdz viņiem, kā nu spēj. Tāpat “Bez Tabu” komanda sastapa ģimeni, kura bija tikko atmukusi no Krievijas armijas plosītās valsts. Uzklausītie ukraiņi pauda pateicību Latvijai un tās iedzīvotājiem par uzņemšanu.

Sieviete no Ukrainas: "Mēs no pirmās dienas kara bijām okupācijā. 55 dienas. Bez elektrības, ēdamā, ūdens, nebija humānās palīdzības. Pārtikām no tā, kas mums pašiem bija. Dzīvniekus barojām ar putraimiem. Viņi [okupanti] sāka staigāt pa mājām, atņemt īpašumus, savākt cilvēkus. Savācāmies un aizbraucām. [Okupanti] pret cilvēkiem šausmīgi izturas. Par cilvēkiem neuzskata, tēmē ar automātiem."

VP Ludzas iecirknī raidījumam stāstīja, ka likumsargi acis un ausis tur vaļā.

VP Ludzas iecirkņa kārtības policijas priekšnieka p.i. Arnis Viļums: “Konstatētie nodarījumi nav masveidīgi. Ludzas iecirknī četros gadījumos uzsākts administratīvais process, arī uzsāktas četras resoriskās pārbaudes, kopā saņemti 11 ziņojumi saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem saistībā ar simpātijas vai atbalsta izteikšanu karam Ukrainā. Par šādiem gadījumiem, protams, arī ziņojam Valsts drošības dienestam. Kopīgi strādājam. Gadījumos, kad personas nonāk mūsu redzeslokā, mēs ar viņām runājam, vērtējam motīvus. Ir gan aizturētas, gan pie administratīvās atbildības sauktas personas. Aicinām iedzīvotājus ziņot par likumpārkāpumiem vai sabiedriskās kārtības apdraudējumiem.

Svarīgākais