Kāpēc Juglas iedzīvotāji ceļ trauksmi par iespējamu strauju Covid-19 izplatību?

© Mārtiņš Zilgalvis/F64

Laikā, kad inficēšanās ar Covid-19 ir sasniegusi vēl nebijušus apmērus un ārkārtējā situācija Latvijā ir pagarināta līdz 28. februārim, rīdzinieki no Veldres ielas Juglā ir sašutuši par uzņēmuma "Gaso" veiktajām dabas gāzes skaitītāju pārbaudēm dzīvokļos, vēstīja LTV raidījums "4.studija".

"Lūdzam nodrošināt iekļūšanu Jūsu dzīvoklī, lai veiktu drošības pārbaudi, kā arī dabas gāzes skaitītāja pārbaudi un rādījumu kontroli," rakstīts pie nama ārdurvīm izliktajos paziņojumos.

Iedzīvotāji nešaubās, ka uzņēmuma "Gaso" darbiniekiem visiem ir derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Viņu bažas ir par to, vai, piemēram, ieejot dzīvoklī pie inficēta cilvēka, "Gaso" pārstāvji neaiznesīs vīrusu veselam cilvēkam citā dzīvoklī.

"Tagad ir ārkārtas situācija, un tā instance izvēlējās ne to piemērotāko laiku, kad pārbaudi taisīt.

Viņi varētu pēc mēneša, pēc diviem. Beigtos ārkārtas situācija, un viņi pārbaudītu visu, ko gribētu," stāstīja mājas iedzīvotāja Jūlija.

Iedzīvotāji ir pārliecināti, ka vecāka gadagājuma kaimiņiem gāzes skaitītāja rādījumus var palīdzēt nofotografēt un nosūtīt kāds gados jaunāks radinieks vai kaimiņš. Taču uzņēmumā uzsver, ka "Gaso" darbiniekiem ir Covid-19 sertifikāts, pārbaudes laikā viņi lieto maskas un bahilas un pirms apmeklējuma jautā, vai dzīvoklī neatrodas kāds Covid-19 slimnieks vai kontaktpersona. Darbinieki arī aicina iedzīvotājus lietot maskas un neuzturēties virtuvē, kamēr tiek veikta pārbaude. Visa procedūra ilgstot mazāk nekā 15 minūtes. Skaitītāju kontrole ir tikai daļa no pārbaudes. Otru daļu atlikt nevar.

"Papildus skaitītāju pārbaudei tiek veikta iekšējo gāzes vadu sistēmas revīzija, tiek pārbaudītas savienojama vietas ar gāzes koncentrācijas mērītāju. Tas tiek darīts tādēļ, lai pārbaudītu, vai nav gāzes noplūdes, vai sistēma ir droša," skaidroja akciju sabiedrības "Gaso" Rīgas iecirkņa vadītājs Ainārs Selickis.

Normatīvie akti paredz, ka šādas sistēmas pārbaudes notiek reizi piecos gados, un tās atlikt nav arī iedzīvotāju interesēs. Kā uzsvēra Selickis, lai nodrošinātu klientiem drošu, stabilu pakalpojumu, ir jāveic šīs periodiskās apskates.

Iedzīvotāji rakstījuši vēstuli Veselības inspekcijai (VI), jautājot, vai šāda pārbaude tiešām ir jāveic pandēmijas laikā. Inspekcijas pārstāve atbildējusi, ka komunālos pakalpojumus ir atļauts sniegt. Abpusēji ir jāievēro visi drošības noteikumi, bet iedzīvotājiem pēc pārbaudes jāvēdina telpas.

Nebūšanas

Aizkrauklietis Jānis savas ģimenes spēkratu aplīmējis, lai varētu drošāk justies satiksmē. Uzlīmes ir gana spilgtas un automašīnu padara redzamāku. Diemžēl Jāņa radošās izpausmes CSDD tehniskās apskates inspektors nav spējis novērtēt un Jānim ikgadējā atļauja piedalīties ceļu satiksmē ar savu busiņu netiek pagarināta, vēsta "Bez tabu".

Svarīgākais