Ropažu iedzīvotāji saceļ pamatīgu traci apkures cenu dēļ

© Ģirts Ozoliņš/F64

“Novembrī apkures cena par dzīvokļa kvadrātmetru, salīdzinot ar pagājušā gada novembri, palielinājusies par vairāk nekā 400%. Visi kaimiņi ir šokā! Tādas cenas nav normālas,” vēršas Ropažu iedzīvotāja Irina.

"Cilvēki jau domā pārcelties uz Pļavniekiem vai citiem tuvākiem Rīgas rajoniem. Kaut kas ir jādara. Pašvaldībai vai valstij ir jāparūpējas par Ulbrokas iedzīvotājiem! Neesmu speciāliste, bet taču pastāv kaut kādi instrumenti valstī!"

Vienojoties par tikšanos ar Irinu, skatītāja norāda, ka ieradīsies vēl daži kaimiņi, taču filmēšanas dienā Ulbrokā ir desmitiem iedzīvotāju. Satrauktie novadnieki sapulcējās Ulbrokā ne tikai tāpēc, ka tas ir jaunā Ropažu novada administratīvais centrs. Šeit atrodas arī pašvaldības aģentūra ”Saimnieks”, kas apsaimnieko lērumu namu un tostarp nodrošina arī apkuri. Un tā šoziem esot zelta vērtē.

Problēma ir ne tikai Ulbrokā, bet arī Stopiņos, Garkalnē un Sauriešos. Likstas ar apkures cenām skārušas lielu daļu Ropažu novada iedzīvotāju.

Pašvaldības aģentūras ”Saimnieks” direktors Jānis Koponāns situāciju skaidro ar straujo dabasgāzes cenas kāpumu biržā. Vēl oktobrī aģentūrai beidzies iepriekšējais līgums par dabasgāzes piegādi. Izsludinot jaunu iepirkumu, atrasts arī jauns piegādātājs. Aģentūra vienpersoniski visu apsaimniekojamo māju vārdā noslēgusi līgumu par gāzes iegādi par biržas cenām. Tas gan ir risks, proti, cena šodien var krasi paaugstināties rītdien, kā tas noticis arī Ropažu novadā. Decembrī un arī janvārī šis risks pamatīgi papurinās teju 2200 mājsaimniecību makus, nevis aģentūras budžetu.

Ja līgums par dabasgāzes piegādi būtu par fiksēto cenu, tas garantētu izvairīšanos no biržas cenas svārstībām.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) šobrīd nekādus pārkāpumus notikušajā nesaskata.

"SPRK pašvaldību aģentūras neuzrauga un to darbībā neiejaucas, kā rezultātā SPRK nav zināmi detalizēti lietas apstākļi, lai spriestu par pašvaldības aģentūras rīcību šajā situācijā. Taču, spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, dabasgāzes piegādes līgums ir noslēgts par mainīgu biržas cenu brīdī, kad biržas cenas vēl nebija sasniegušas šī brīža augsto cenu līmeni. Attiecīgi gāzes tirgotājs pilda savas saistības pret pašvaldības aģentūru un piegādā gāzi par biržas cenu, kas šobrīd ir augsta. Līdz ar to SPRK gāzes tirgotāja pārkāpumus šeit nesaskata."

SPRK iesaka iedzīvotājiem vērsties aģentūrā, lūdzot sadalīt maksājumus par apkuri, atliekot daļu uz vasaru.

Svarīgākais