Viņķele nosauc 5 kļūdas vakcinācijas procesa organizēšanā

© Oksana Džadana/F64

Bijusī veselības ministre Ilze Viņķele mikroblogošanas vietnē “Twitter” visai asi reaģēja uz ierakstu par Covid-19 inficēto augsto īpatsvaru Latvijā, pie kā pēc tvītotāja domām bijušas vainīgas problēmas vakcīnu iepirkumā un antivakseru dezinformācijas kampaņa. I. Viņķele atbildēja: “ Bet protams, ka iepirkums un antivakseri vainīgi. Citādi būtu jāsāk atzīt un varbūt pat uzņemties atbildību, ka ir kļūdu kaskādes kopš janvāra, kas vakcinācijas aptveri ietekmējušas daudz būtiskāk”. Viņa varēja nosaukt vismaz piecas kļūdas.

Pirmkārt, kļūda bijusi, pie decentralizētas vakcinācijas tradīcijas cerēt uz veiksmi centralizētā. “Fiksācija uz vakcinācijas centriem, ne ģimenes ārstiem. Nesamērīgs Veselības ministrijas resurss uz lielajiem vakcinācijas centriem, ko varēja atdot privātajiem. Motivācijas programmas darba devējiem. Avīzes senioriem,” skaidroja I. Viņķele.

Otrkārt, tas bijis pieņēmums, ka universāli strādās tas, ko pieprasa un sagaida vakcinēties gribētāji. Nākamā nosauktā kļūda - konsekventa vakcinācijas procesa negatīva raksturošana no amatpersonu puses. “Mani vajadzēja atlaist, bet ministru prezidentam rīkot histēriju par vakcināciju, lai glābtu savu ādu, nebija tālredzīgi,” uzsvēra I. Viņķele.

Tāpat kļūda bijusi neizmantotā iespēja vakcinācijas pienākumu dažām profesijām noteikt MK 360. noteikumos par vakcināciju. “OK, iztrūktu dramatisma par atlaišanu, bet tuvinātu sajūtai par “normālu parastu” vakcīnu,” sprieda I. Viņķele.

Savukārt par dubultneveiksmi viņa nodēvēja regulējumu, ko nevarēja Saeimā nedabūja cauri.

NRA jau rakstīja, ka aizvadītajā nedēļā Latvija ir pakāpusies līdz sestajai vietai starp 30 Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīm, kurās ir visaugstākais inficēšanās līmenis ar Covid-19, liecina Eiropas Slimību un profilakses centra (ECDC) apkopotie dati.

Nebūšanas

Var jau pasmieties par leģendu: kad Rīga būs gatava, tad tā nogrims. Vismaz tuvākajā nākotnē Rīgai tas nedraud, jo norit ne tikai vairāk vai mazāk veiksmīga jaunu objektu būvniecība, bet arī jau esošo projektu nemitīga uzlabošana, kas redzamu pienesumu gan nedod.

Svarīgākais