Skandāls! Bērnu vecāki Rīgā sašutuši par gleznojumu uz sākumskolas sienas

© Ekrānšāviņš no video/Bez Tabu

Rīgas pilsētvidē uz sākumskolas sienas topošais murālis mulsina audzēkņu vecākus un raisa sašutumu. Uzskata, ka tas nedrīkst atrasties uz mācību iestādes ārsienas, vēsta raidījums "Bez Tabu".

Kopš 9. augusta Rīgā, Akas ielā 10, ir uzsākts darbs pie murāļa ”Veltījums Džemmai Skulmei”, kuru organizē fonds ”Mākslai vajag telpu”. Murāļa skici radījis mākslinieks Kristians Brekte.

Ieraugot gleznojumu uz skolas ārsienas, bērnu vecāki ir šokā.

"Ēka Rīgas centrā, kuru ir projektējis viens no pirmajiem latviešu profesionālajiem arhitektiem Konstantīns Pēkšēns un, kurā mācās Rīgas 40. vidusskolas 1-4. klašu skolēni, ir sabojāta ar neķītru zīmējumu. Uz mācību iestādes sienas attēloti velni, dzimumakts, plikas krūtis, baisas sejas, orģijas. Tam nav jābūt uz mācību iestādes ārsienas! Ko no tā var mācīties mūsu bērni!?"

Sašutuši ir arī citi skolēnu vecāki. Uzskata, ka ir pārkāpts Bērnu tiesību aizsardzības likums. Vecāki ir gatavi vērsties Tiesībsarga birojā un pat paši sienu aizkrāsot, ja to neizdarīs projekta autori.

Fonda ”Mākslai vajag telpu” vadītāja neko mulsinošu vai skolai nepiederīgu nesaskata. Mākslas darbs veicinot iecietību pret dažādību un tēli atgādinot laumiņas.

Rīgas 40. vidusskolas vadību gan neviens neesot informējis par topošo mākslas darbu uz mācību iestādes ārsienas un pirms projektu realizēt, nav lūgts ne saskaņojums, ne konsultācija, atzīst skolas direktore. Arī viņai murālis uz sienas bijis pārsteigums. Vecāku viedokļi gan daloties. Saskaņojums ar mācību iestādes vadību neesot bijis nepieciešams, jo izglītības iestāde ir ēkas lietotāja, nevis īpašniece. Ēka ir Rīgas pašvaldības īpašums.

Projekts saskaņots ar Rīgas domes departamentiem, arī Rīgas pilsētas būvvalde savdabīgajam gleznojumam uz sākumskolas mūra devusi zaļo gaismu.

Skaidrojumu par mākslas darba ideju un tēliem sniedz arī pats mākslinieks Kristians Brekte. Attēlojis nevis ko perversu, bet gan četras dievietes: mīlas dievieti Afrodīti, Heketu, Nīki un seno ēģiptiešu auglības dievieti Hatoru.
Arī kultūras projektu finansēšanas konkursa komisijas pārstāvjiem iebildumu pret zīmējumu neesot un neko nepiedienīgu tajā nesaskata.

Svarīgākais