FOTO: Bauskas pusē salasa vairākus spaiņus rijīgo Spānijas kailgliemežu

© Facebook

Sociālos tīklus "aplidojis" Bauskas novadā Gailīšu pagastā lielā daudzumā salasītie Spānijas kailgliemeži, kuri kļuvuši par draudu iedzīvotāju dārziem un Latvijas dabai.

"Šodien skolēni Gailīšu pagastā uzsāka cīņu ar Spānijas kailgliemežu invāziju. Salasīts Mežāžu peldvietā. Aicinām pievienoties darbos!" raksta Gailīšu pagasta Facebook lapa.
Fotogrāfijās redzami vairāki spaiņi un kastes, kurās atrodas salasītie kailgliemeži.

Pirmo reizi šī suga, kas apdraud dabiskos biotopus, laukaugus, kā arī mājdzīvnieku veselību, Latvijā reģistrēta 2009.gadā, bet nu jau 11 gadu laikā kopumā tas atklāts vismaz 60 vietās visā valstī, galvenokārt Rīgas apkārtnē un Zemgalē. Ziņas par Spānijas kailgliemeža atradnēm ir ļoti svarīgas, lai saprastu cik strauji tas Latvijā izplatās un ko darīt vai nedarīt, lai šo sugu apstādinātu.

Šis kaitēklis ir ļoti ēdelīgs un savā ēdienkartē maz izvēlīgs, nesmādējot praktiski neko, kas pagadās pa ceļam, turklāt tas ir spējīgs ļoti ātri vairoties un līdz ar to pat viens īpatnis nākotnē var sagādāt problēmas mazdārziņa īpašniekiem.

Padomi Spānijas kailgliemežu iznīcināšanai savā īpašumā:

• Visefektīvākā metode ir nolasīt tos krēslai iestājoties vai agri no rīta, kad kailgliemeži ir aktīvi un iznīcināt tos pāršķeļot ar lāpstas vai kāda cita asa priekšmeta palīdzību vai ievietojot uz vienu diennakti 10% vārāmā sāls šķīdumā. Spānijas kailgliemezis savā barībā izmanto arī beigtus vai savainotus savas sugas īpatņus. Tāpēc beigtos gliemežus var atstāt citu īpatņu piesaistīšanai konkrētā vietā, taču šādā gadījumā konkrētā vieta jāapseko atkārtoti. Ja kailgliemeži tiek iznīcināti līdz jūlijam, beigtie indivīdi jāaprok zemē. Ja kailgliemeži tiek iznīcināti augustā, septembrī, lai nepieļautu oliņu nonākšanu vidē un to izšķilšanos, beigtie indivīdi ir jāsadedzina vai jāievieto sālsūdenī.

• Gliemežu pārņemtajā teritorijā var ierīkot īpaši izveidotas lamatas. Par lamatām var kalpot kastes, burkas, pudeles ar nogrieztu galu un tajās ievietotu pievilinātājvielu, piemēram, pūstoši augi, suņu un kaķu mākslīgā barību, kombinētā lopbarība;

• Labi darbojas arī slīcināšanas slazdi - augsnē līdz tās virskārtai ierok trauku, kurā ielej šķidrumu kopā ar pievilinātājvielu. Visbiežāk slīcināšanas slazdos par pievilinātājvielu izmanto alu. Ja slazdos būs tikai tīrs ūdens, gliemeži var ātri no tā izlīst ārā. Tāpēc šķidrumam ir jāsatur vielas, kas veicina gliemežu noslīkšanu - 1% vara (vara sulfāts) vai 10% vārāmā sāls šķīdums

Nebūšanas

Kāda ASV dzīvojoša sieviete piedzīvoja nāves bailes, ieraugot istabā čūsku. Sieviete nekavējoties zvanīja policijai. Likumsargi kopā ar rāpuļu ķērājiem ieradās sievietes dzīvesvietā. Kā izrādās, tad čūska nebija dzīva. Tas bijis vien ļauns joks, vēsta medijs "UPI".

Svarīgākais