Māte neizpratnē: Meita vasarā trīs mēnešus pastrādājusi un jau parādā valstij

© SCANPIX

Šī gada pirmajā martā sākās gada ienākumu deklarāciju iesniegšana. Kamēr vieni sociālajos tīklos neslēpa sašutumu par to, ka kārtējo reizi pievīlusi VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) darbība, tikmēr citiem pamatīgu pārsteigumu sagādāja fakts par to, cik liela naudas summa jāatmaksā valstij. Šādā situācijā nonākusi arī kāda māmiņa, kura pastāstījusi, ka viņas meita pēkšņi kļuvusi par nodokļu parādnieci.

Piektdien sociālajos tīklos publicēts desmitiem ierakstu par šāda veida situācijām, tomēr lielu ievērību guvuvusi kādas māmiņas publikācija. Viņa sociālajā tīklā facebook izveidojusi ierakstu, kurā pastāsta, ka viņas meita pēc 9.klases beigšanas trīs mēnešus strādājusi, lai pati varētu uzsākt skolas gaitas 10.klasē. "Bērns mācās 10.klasē un jau mūsu valstij ir parādā. Kur esam nonākuši, kas notiek?" raksta māmiņa. Pēc viņas ieraksta noprotams, ka apskatot situāciju EDS, redzams, ka meitenei izveidojies nodokļu parāds 9.45 eiro apmērā.

Tikmēr ar konkrēto ierakstu dalījušies vairāk nekā 4000 sociālā tīkla facebook lietotāju. Liela daļa izteikuši arī savu viedokli par radušos situāciju. Kamēr vieni norāda, ka, iespējams, pie vainas darba devējs, kurš nepieciešamajā apmērā nav samaksājis nodokļus, tikmēr vēl citi sprieduši, ka, iespējams, meitene laikā, kad strādājusi, vēl skaitījusies mātes apgādībā, tāpēc radies parāds.

Šī gada februāra beigās "Neatkarīgā Rīta Avīze" jau vēstīja, ka Latvijā veiktā nodokļu reforma ir rezultējusies ar aptuveni 200 miljoniem eiro, kas pērn it kā palikuši iedzīvotāju makos, un tūkstošiem parādnieku, kuriem nāksies papildus piemaksāt iedzīvotāju ienākumu nodokli. Lai jaunais deklarācijas iesniegšanas un parāda dzēšanas pienākums būtu mazsāpīgāks, valdība nolēmusi termiņu pagarināt līdz 2020. gada 1. decembrim.

Problēma ir apstāklī, ka daudzas iedzīvotāju grupas nemaz precīzi nezina, cik tām jāsamaksā iedzīvotāju ienākumu nodoklī - 20% vai 23%. Protams, kurš leknāk pelna, var uzreiz izvēlēties maksāt lielo likmi un nākamajā gadā prasīt no valsts atmaksu. Kam rocība knapāka, var cerēt, ka ienākumu limitu 20 004 eiro gadā nepārsniegs. Bet, ja pārsniegs, nāksies maksāt lielāku nodokli tieši par to ienākumu daļu, kas pārsniedz minēto robežsummu.

Iepriekš izskanējusi prognoze, ka parādnieku skaits varētu sasniegt pat 60 000 personu. Taču vakar Ministru kabinetā, stāstot par izmaiņām gada ienākumu deklarācijas iesniegšanā, VID pašreizējā vadītāja Dace Pelēkā nenosauca nevienu pašu skaitli. Nedz to, cik būs parādnieku, nedz arī summas, ko valsts grasās iekasēt. Jo katrs gadījums esot individuāls. Nodokļu prognoze un reālie ienākumi var nesakrist.