Brīdina! Latvijā atgriezusies sena krāpniecības shēma

© Vladislavs Proškins/F64

Smaidīgi, tumsnēji vīrieši un sievietes izliekas par kurlmēmiem un vāc ziedojumus vājdzirdīgo centra izveidei. Brīdī, kad cilvēki atsakās atvēlēt lielas naudas summas, krāpnieki nebaidās izrādīt agresiju, vēsta “Degpunktā”.

Pavisam nesen sociālo vietni “Facebook” pāršalca ziņa par senas krāpniecības shēmas atgriešanos, ko īsteno dažādās Latvijas pilsētās. Viltvārži uzdodas par kurlmēmiem cilvēkiem, kuri vāc ziedojumu naudu no Eiropas reģionālās nedzirdīgo bērnu un invalīdu asociācijas, lai radītu nacionālo palīdzības centru.

Šarlatāni staigā pa lielo veikalu stāvlaukumiem un iekštelpām, lūdzot cilvēkiem parakstīties tabulā, kurā jānorāda - paraksts, pasta indekss un pilsēta. Savukārt pēdejā ailē ir jānorāda ziedotā naudas summa.

Gandrīz par krāpnieku upuri kļuvusī Agnija stāsta, ka pēdējā ailē jāveic ziedojums. Tas radīja neizpratni. Sākusi meklēt sīknaudu, cilvēks kļuva dusmīgs, aizcirta durvis un skrēja prom.

Visa krāpšanas mēģinājuma laikā naudas lūdzējs izlikās par kurlmēmu un nebilda ne vārda. Viltvārži, pēc liecinieku teiktā, esot gan vīrieši, gan sievietes, pamatā maza auguma, tumsnējas ādas krāsas.

Agnija stāsta - krāpnieks smaidīja, rādīja, ka nedzird un nevar parunāt, aicināja parakstīties uz lapas. Cilvēku paraksti bija pieci - katrs it kā esot noziedijis pa 20, 30, 50 eiro, utt.

Agnija nav vienīgā, kura gandrīz kļuva par blēžu upuri. Pēc viņas dalīšanās ar savu stāstu vietnē “Facebook” arī citi lietotāji atsaucās, ka pavisam nesen ir pieredzējuši tādu pat krāpnieku uzdarbošanos Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā, Tukumā, Ogrē, Pļaviņās.

Agnija, kas gandrīz kļuva par krāpnieku upuri, atzīst - shēma ir izstrādāta gudri. Droši vien tiek “noskenēti” cilvēki, kuri mazāk koncentrējas uz to, ko dara.

Krimināli

Lai ātrāk nokļūtu mājās, divi vīrieši nolēma izmantot vienu elektrovelosipēdu. Ar to arī braucēji pievērsa likumsargu uzmanību un galu galā tika pie soda ne vien par stūrēšanu divatā, bet arī braukšanu alkohola reibumā, vēsta "Degpunktā".