Eksperti brīdina: žāvāšanās ir bīstama veselībai

© unsplash.com

Vai jūs bieži žāvājaties? Vai jums ir vajadzīgas vismaz pāris tases kafijas, lai no rīta spētu funkcionēt? Šādas miegainības pazīmes var liecināt par nopietnu miega deficītu, kas var kaitēt jūsu veselībai, teikts Amerikas Miega medicīnas akadēmijas paziņojumā, vēsta "CNN".

Ēriks Olsons, pulmonologs un miega medicīnas speciālists Mayo klīnikā Ročesterā, norādā, ka žāvāšanās var būt bīstama veselībai.

"No miega trūkuma izraisītām avārijām līdz kļūdām darba vietā un ilgtermiņa veselības apdraudējumiem, pārmērīgas miegainības sekas katru dienu ietekmē cilvēkus un sabiedrību kopumā," sacīja Olsons.

Eksperti saka, ka guļot mazāk par septiņām līdz astoņām stundām, pastāv lielāks diabēta, depresijas, sirds un nieru slimību, augsta asinsspiediena, aptaukošanās un insulta attīstības risks.

Pārāk bieži cilvēki miegainības pazīmes, piemēram, snauduļošanu sapulces laikā, noraksta kā nenozīmīgu problēmu, nevis potenciāli bīstama miega trūkuma pazīmi, norāda eksperti. "Žāvāšanās garlaicīgās sanāksmēs liecina par nepietiekamu miegu. Pilnībā atpūties cilvēks sanāksmēs neaizmigs, lai cik garlaicīga tā būtu," norāda miega speciāliste Kristena Knutsone. "Pārmērīga miegainība dienas laikā var pasliktināt jūs veiktspēju un būt miega traucējumu vai citu problēmu indikators. Ja regulāri piedzīvojat pārmērīgu miegainību dienas laikā, tas jāapspriež ar savu ārstu."

Ķermenis dara dīvainas lietas, kad tas ir noguris un nepārtraukti miegains.

Ja esat ļoti miegains, smadzenes var uz brīdi paņemt nelielu snaudu jeb mikromiegu. "Jūsu smadzenes faktiski dodas divu sekunžu, trīs sekunžu, 10 sekunžu mikromiegā un pēc tam pamostas, un jūs, iespējams, pat nenojaušat, ka ir noticis. Tas var būt ļoti bīstami," norāda Indira Gurubhagavatula, miega medicīnas profesore.

Miegainību var veicināt tādi miega traucējumi kā miega apnoja, hronisks bezmiegs, nemierīgo kāju sindroms un diennakts ritma miega traucējumi, kā arī hroniskas sāpes un atsevišķu medikamentu lietošana. Zinātnieki norāda, ka noteikts dzīvesveids arī var veicināt hronisku miegainību.

"Pārlieku liels kofeīna, alkohola patēriņš pirms gulētiešanas, marihuānas lietošana, fiziskas aktivitātes un slikta miega higiēna, piemēram, gulēšana gaišā, aukstā, karstā vai trokšņainā guļamistabā, noteikti ietekmēs to, kāds būs jūsu miegs," saka Gurubhagavatula.

Dzīvesstils

Pavasaris ir laiks, kad ērces ir visaktīvākās. Pamodušies no ziemas miega, šie kukaiņi kļūst īpaši agresīvi, tāpēc no marta beigām līdz maija vidum cilvēkiem, kas dodas uz mežu teritorijām, ieteicams ievērot īpašu piesardzību. Ir svarīgi apzināties, ka ērces rada ne tikai diskomfortu, kas saistīts ar kodumu un nepieciešamību tās izņemt, bet arī nopietni apdraud veselību.