Noteikti, ka ne vienam vien ir gadījies ledusskapī atrast sapelējušu sieru. Tālākā cilvēku rīcība iedalās divās daļās. Vieni sabojāto sieru izmetīs, bet citi nogriezīs sapelējušās vietas un sieru tāpat apēdīs. Bet vai tas ir veselīgi? Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta ķirurgs Karans Rajans nolēmis sniegt atbildi uz šo jautājumu, raksta "Daily Star".
Pārsteidzoši, ka Sanderlendas universitātes pasniedzējs, ārsts Rajans norāda, ka viss ir atkarīgs no siera veida un pelējuma apjoma.
"Vizuālais pelējums, ko redzat uz pārtikas produkta, ir gluži kā aisberga redzama daļa. Jūs nevarat redzēt, kas atrodas zem virsmas, un šajā gadījumā sēnīte iekļūst sierā," skaidro ārsts.
Viņš min, ka cietos sierus, piemēram, Čedaras, Parmas, Šveices tipa sierus, var droši lietot uzturā pat tad, ja tie ir sapelējuši. Svarīgi ir ievērot pāris noteikumus. Ja uz siera atrodas viena "maza pelējuma kolonija", to ir droši ēst, nogriežot bojāto daļu. Ja pelējums ir izpleties pa visu siera virsmu, tas obligāti ir jāizmet. Lai siers būtu drošs ēšanai, nogrieziet nost aptuveni divus centimetrus platu siera šķēli, kurai ir pelējums.
Tikmēr mīkstos sierus, piemēram, fetas, rikotas vai biezpiena sierus, obligāti nepieciešams izmest, kad pamanāt uz tiem pelējumu. Mīkstie sieri satur vairāk ūdens, kas nozīmē, ka līdzās pelējumam uz siera var augt arī kaitīgas baktērijas.
Reti, bet, apēdot sieru ar pelējumu, var rasties smaga alerģiska reakcija, piemēram, caureja, vemšana un pat elpas trūkums.
Zilo sieru, kur jau dabiski ir virsū pelējums, ir droši ēst, jo tas sastāv no penicillium pelējuma un tas nesatur kaitīgus toksīnus.