Prognozē konkrētu datumu, kad Latvijā atkal varētu būt +33 grādi

© Dmitrijs Suļžics /MN

Dabas vērotājs Vilis Bukšs prognozējis, kāds laiks mūs sagaida jūlijā.

Kā savā blogā raksta Bukšs, jūlijs varētu būt ar mainīgiem laikapstākļiem. No mērena līdz karstam.

Tautas gudrība saka, ja jūlijs karsts, tad decembris salīgs. Ja janvāris sauss un auksts, tad jūlijs sauss un karsts. Ja janvārī daudz sniega, tad vasara slapja. 2024. gada janvāris paliks atmiņā ar salu un sniegu janvāra pirmajās desmit dienās, kad sals vietām pietuvojās mīnus 30 grādiem. Vēlāk, pēc 10. janvāra, neliels līdz mērens sals. 17. janvāris, Teņa diena, saulains un salīgs. Janvāra otrajā pusē sniga un puteņoja, sals mazinājās un sekoja dienas ar atkušņiem. Tas norāda, ka arī Liepu mēnesis jūlijs varētu būt ar mainīgiem laikapstākļiem. No mērena līdz karstam. Uz saulainu, pārsvarā sausu un vasarīgi siltu, pat karstu jūliju norādīja laikapstākļi nozīmīgajās 23., 27. un 28. maija dienās. Saulainais un sausais 27. jūnijs, kas ir Septiņu gulētāju diena, vērš uzmanību uz to, ka arī jūlijā daudzviet turpināsies sausums.

Ņemot vērā iepriekšminēto un to, ka janvārī sagaidījām gan sniegu un salu, tad kopumā Liepu mēnesis jūlijs rādās būt siltāks kā parasti. Nokrišņu sadalījums nevienmērīgs, bet kopumā tuvu vidējam un tie pārsvarā īslaicīgi, bet nereti ar pērkona lietusgāzēm un brāzmainu vēju.

Mēneša pirmajā pusē, pārsvarā līdz vecajiem Pēteriem (12. jūlijs), laikapstākļi mainīgi. Ja jūlija pirmajās dienās temperatūra daudzviet vēl pietuvosies plus 30 grādiem, tad vēlāk temperatūras līkne kā “zāģa zobi”.

Daždien lietainā laikā ne vairāk kā plus 17, bet laikā ap veco Pēteri (12. jūlijs) var pakāpties līdz plus 33. Nokrišņi šajā laikā pārsvarā īslaicīgi, bet reizēm tie var būt ļoti stipri un iespējama arī krusa.

Mēneša vidū un jūlija otrajā pusē laikapstākļi nepastāvīgi. Nokrišņi īslaicīgi, bet nereti ar pērkona lietusgāzēm. Temperatūra šajā laikā no plus 20 līdz plus 25. Dažās dienās līdz plus 27, plus 32. Laikā ap Jēkabiem (25. jūlijs) un Annām (26. jūlijs) mainīgi laikapstākļi. Temperatūra no plus 18 līdz plus 25 grādiem. Iespējami stipri pērkona negaisi. Jūlija izskaņā un augusta sākumā vasarīgi silts, pat karsts laiks un lielākoties bez stipriem nokrišņiem. Temperatūra robežās no plus 25 līdz plus 30.

Vairākas pazīmes pagājušajā ziemā un pavasarī rādīja, ka vasara pārsvarā būs vairāk sausa kā mitra. Līdz ar to arī jūlijā daudzviet saglabāsies sausums un mežos paaugstināsies ugunsbīstamība. It īpaši piesardzīgiem jābūt, kad sāksies meža ogu laiks.

Dzīvesstils

Karstums apdraud cilvēku dzīvības visā pasaulē. Karstums ietekmē teju visas valstis. Saskaņā ar Eiropas Savienības klimata dienesta "Copernicus" datiem, katrs no pēdējiem 13 mēnešiem ir bijis karstākais novērojumu vēsturē. Vidējā gaisa temperatūra iepriekšējos 12 mēnešos arī bija vismaz par pusotru grādu augstāka nekā 1850.-1900. gada vidējā pirmsindustriālā laikmeta temperatūra, vēsta UNIAN.