Atklāts, kuri pārtikas produkti rada tik lielu atkarību kā nikotīns

© Atis Ieviņš/F64

Apstrādāti pārtikas produkti var izraisīt atkarību, kas ir salīdzināma ar tabaku. To secinājuši Mičiganas Universitātes un Virdžīnijas Tehnoloģiju institūta psihologi, un pētījuma rezultāti publicēti žurnālā Addiction.

Zinātnieki balstījās uz 1998. gada ASV ķirurga ziņojumu, kurā konstatēts, ka tabaka izraisa atkarību. Izrādījās, ka ļoti apstrādātai pārtikai ir līdzīgs iedarbības mehānisms uz cilvēka ķermeni.

Jo īpaši tas ir saistīts ar ilgstošu lietošanu ikdienā, kad citi nevar atmest smēķēšanu, bet citi nevar atteikties no pārstrādātas pārtikas, neskatoties uz bīstamu slimību risku. Kā piemērus pētnieki minēja čipsus, cepumus, saldējumu un frī kartupeļus.

Turklāt daži pārtikas produkti maina pašsajūtu un garastāvokli, ietekmējot smadzenes, un šīs ietekmes apjoms ir salīdzināms ar nikotīna iedarbību. Turklāt pārtika ir visspēcīgākais pastiprinošais stimuls un mudinās cilvēku ēst neveselīgu ēdienu vēl vairāk. Turklāt cilvēks var būt atkarīgs no noteiktiem pārtikas produktiem, ar kuriem organismā nonāk nedabiski lielas rafinētu ogļhidrātu un tauku devas.

Autori aicina cilvēkus uztvert šādu pārtiku kā pret bīstamām un atkarību izraisošām vielām.

Dzīvesstils

Karstums apdraud cilvēku dzīvības visā pasaulē. Karstums ietekmē teju visas valstis. Saskaņā ar Eiropas Savienības klimata dienesta "Copernicus" datiem, katrs no pēdējiem 13 mēnešiem ir bijis karstākais novērojumu vēsturē. Vidējā gaisa temperatūra iepriekšējos 12 mēnešos arī bija vismaz par pusotru grādu augstāka nekā 1850.-1900. gada vidējā pirmsindustriālā laikmeta temperatūra, vēsta UNIAN.

Svarīgākais