Atklāj, cik patiesībā bīstams cilvēkiem ir gaisa piesārņojums

© Emīls Desjatņikovs/F64

Zinātnieki brīdina, ka globālā līmenī gaisa kvalitātes pasliktināšanās tiek ignorēta, un finansējums šīs problēmas risināšanai ir nepietiekams.

Gaisa piesārņojums samazina paredzamo dzīves ilgumu par vairāk nekā diviem gadiem. Tas ir salīdzināms ar smēķēšanas ietekmi un ievērojami pārsniedz HIV/AIDS vai terorisma ietekmi globālā mērogā.

Par to ziņo Reuters, atsaucoties uz Čikāgas universitātes (EPIC) dzīves kvalitātes indeksa datiem.

Saskaņā ar ziņojumu, ja vidējā PM2,5 mikrodaļiņu koncentrācija visā pasaulē samazināsies līdz pieciem mikrogramiem uz kubikmetru gaisa (PVO ieteiktā norma), Zemes iedzīvotāji dzīvos vidēji par 2,2 gadiem ilgāk.

Pēc zinātnieku domām, gaisa piesārņojuma ietekme dažādos reģionos ir atšķirīga. Piemēram, Dienvidāzijas iedzīvotāji smoga dēļ zaudē aptuveni piecus dzīves gadus, Ķīnas iedzīvotāji - aptuveni 2,6 gadus.

Dzīvesstils

Šī zivs, kas ir plaši izplatīta, bet tajā pašā laikā nenovērtēta, var kļūt par īstu superēdienu uzturā. Tā ir pieejama, viegli pagatavojama un tai ir labvēlīga ietekme uz veselību, kas neatpaliek no dārgā laša. Runa ir par sardīnēm – un lūk, kāpēc tās jāiekļauj ikdienas ēdienkartē.