Jūrmalas pašvaldība sociālajā vietnē Facebook dalījusies ar attēliem, kuros fiksēta izteikta ziemeļblāzma virs jūras līča. Ziemeļblāzma iemūžināta arī citviet Latvijā.
13. martā vairākās vietās Latvijas debesīs bija vērojama izteikta ziemeļblāzma. Sociālajos medijos ar attēliem, kuros redzama skaistā parādība, dalījusies arī Jūrmalas pilsētas pašvaldība.
Savukārt mikroblogošanas vietnē Twitter ar attēliem dalījušies vairāki lietotāji, sekojot meteoroloģijas entuziasta Martina Bergšteina un astronoma Ilgoņa Vilka ierakstiem.
Zaļš loks pa pusdebesīm, neko daudz vairāk Mēness dēļ neredz. pic.twitter.com/3Dj4NjQQyK
— Ilgonis Vilks (@astrovilks) March 13, 2022
Lilaste pic.twitter.com/7aSCP5qicw
— Mārtiņš Šloss (@MartinShloss) March 13, 2022
Šeit vēl viens video ar ziemeļblāzmu vakar. Šo uzņēmu ar GoPro un var redzēt, kā fonā uzstādu savu Canon spoguļkameru (tā uzņēma foto/video, ko publicēju vakar).
— Martins Bergšteins (@MeteoLatvia) March 14, 2022
Pilnas izšķirtspējas video: https://t.co/0Uk1ssbqda pic.twitter.com/gdpi1RrG9q
Te arī kaut kas uzmirdzēja pic.twitter.com/TXzSqzCd2h
— Artūrs Skrebels (@Skrebels) March 13, 2022
Diemžēl, kamēr izčammājos, palaidu garām spilgtāko ziemeļblāzmas daļu. Gaiķi, Saldus novads. @salduslv pic.twitter.com/ExtXg4uLOz
— Gatis Vilbrants (@Gatiss_) March 13, 2022
Šonakt @liepajalv bij super skaista ziemeļblāzma. pic.twitter.com/AHFndfLoIL
— Edgars Pohevičs (@EdgarsFoto) March 14, 2022
Ziemeļblāzma ir atmosfēras augšējo slāņu (jonosfēra) spīdēšana, gaisa molekulām mijiedarbojoties ar Saules vēja daļiņām.
Visbiežāk ziemeļblāzmas var novērot pavasarī un rudenī, bet krietni retāk — ziemā un vasarā. Ziemeļblāzmas laikā īsā laikā izlādējas milzīgs enerģijas daudzums.
Novērojot ziemeļblāzmu no Zemes, tā parādās dažādās krāsās, kuru izvietojums ātri mainās. Var vērot daudz dažādu ātri skrejošu joslu, "aizkaru" u.c. Novērots, ka paralēlie blāzmas stari bieži stiepjas Zemes magnētiskā lauka virzienā (jeb paralēli tam). Ziemeļblāzmas ilgums var būt no dažiem desmitiem minūšu līdz dažām diennaktīm.