Varbūt domāta bija novecošaNA? Ir starpība.
Novecošanu palēnina antioksidanti. Bet tā kā labi zināms, ka antioksidanti lielā daudzumā ir sarkanvīnā, tad kāpēc neviens neiesaka dzert sarkanvīnu? Un ja kas, tad Kaukāza un Spānijas ilgdzīvotāji katru dienu izdzer pa pāris krūzēm sarkanvīna. Bet japāņi ir ilgdzīvotāji, jo ēd visu kas peldu un dzīvo jūrās. Mums laika pietiktu paskatīties uz tiem jūras ķēmien, ko leiek galdā japāņu pavāri. Tiesa gan, japāņiem statistiku boja zivs fugu, kura nepareizas sagatavošanas rezultatā pacienā ēdējus ar vienu no visniknākajām dzīvnieku valsts indēm. Bet vispār - ļoti daudzi ir jau miruši, jo viņi ēduši zaļus gurķus, ja kas.
Japāna ir valsts, kurā lauksaimniecībā(pārsvarā dārzeņkopībā ) tiek izlietot pasaulē lielākais minerālmēslu daudzums rēķinot uz platības vienību un arī rēķinot uz iegūtās produkcijas svara vienību. Fugu gan neēd katrs otrais japānis, pat viņiem šī zivs nav uz galda katru dienu, ir reta un ļoti dārga.Japānu apskaujošās jūras un Okeāns nu galīgi nav tās tīrākās Bet kurš varēs dot skaidrojumu par manis nosaukto minerālmēslu kvantumu? Mēģiniet uzminēt!
Kāpēc nebrīdina, ka greipfruktus nedrīkst lietot tie, kas lieto zāles pret augstu asinsspiedienu?
Greipfrūtu vispār nedrīkst jaukt kopā ar medikamentiem, jo skābā sula nomāc medikamentu darbību. Tā pat arī nedrīkst lietot kopā dzērveņu sulas un tā tālāk