Pēdējā laikā pārāk bieži parādās virsraksti-ingvers bīstams, citroni bīstami, avokado bīstams, u.t.t. kaut kāds psiholoģisks spiediens, lai neēstu dabīgos produktus, bet lietotu mākslīgos uztura bagātinātājus ?Un noteikti ir taču tādi, kas tam notic
Es lasīju, ka ābola ēšana ar sēklām palīdz pret onkoloģiju (profilakse), un patiesībā nezinu nevienu cilvēku, kas ēstu ābolus lielos daudzumos, es liela ābolu fane - man ir 4 āboli dienā, nu tas varētu būt ap kilogramu, bet vai tas ir liels daudzums, nezinu, jo citu augļu tajā dienā nav. Es ēdu ar visām sēklām.
Virsrakstā "Kāpēc āboli patiesībā var būt bīstami?", vārds "patiesībā", ir absolūti lieks, neko neizsakošs un, teikuma kontekstā nepareizs.
Kāpēc āboli var būt bīstami?
Ļoti vienkārši- ja man ir pneimatiskā, ar āboliem lādējamā šaušanas ierīce, tad izšaujot un kādam trāpot sejā, iznākums var būt letāls.
Man homeopāts ieteica sažāvēt ābolu sēkliņas,un dienā 7 samalt,tā varot uzņemt jodu (dienas deva)
Zināju,ka ābolu sēkliņās ir jods..par cianīdu pirmoreiz dzirdu (to,gan,var sastapt dažādās citās sēklās jeb kauliņos,piem.,plūmju u.c.).Dīvaina uztura speciāliste vai nepareizs tulkojums.
Ābols ir bīstams, ja to mēģina norīt veselu, nekožot. Cianōds ir ķiršu kauliņos, plūmju kauliņos, gan ja kaut kur vēl. Bet ar tā daudzumu ir tāpat, kā ar alkoholu kefīrā. Lai saindētos ar alkoholu dzerot kefīru, uzreiz laikam bija kādi 200 litri jāiztempj. Ja kāds grib, lai mēģina, es nepiedalos.
Kad ar negatavu, zaļu antonovku no 5 m attāluma liek pa pieri, tad tiešām nekā laba tur nav.
Beidziet smīdināt mani. 😂😂😂
Nu, vismaz, man, nav nācies dzirdēt, ka no ābolu ēšanas kāds būtu "nolicis karoti". Gribi "ātras kājas" - pucē iekšā zaļos ābolus!
Neko debilāku neesmu lasījis lol
Da jebkurš produkts, ko rij bez mēra var sabojāt veselību.