Vērš uzmanību bīstamai jauniešu nodarbei Latvijas skolās

© Ekrānšāviņš no video/Bez Tabu

Kopš vienreizlietojamās elektroniskās cigaretes nokļuvušas arī Latvijā, abnormālā ātrumā par lietotājiem kļuvuši tieši skolēni. Un tas viss par spīti tam, ka šo kūpināmo plastmasas gabalu drīkst pārdot tikai pilngadīgām personām, vēsta raidījums "Bez Tabu".

Pie Rīgas Centrālās stacijas uzrunājam vairākus jauniešus. Kāds puisis atklāj, ka ir 17 gadus vecs un elektroniskās cigaretes viņam pērkot pilngadīgais brālis.

Puisis zina, ka arī šī uzparikte ir kaitīga veselībai, taču tas neatturot no tās lietošanas. Līdzīgi uzskata arī divas sastaptās meitenes, no kurām viena pat īpaši nesargā savus datus un bez iebildumiem parāda pat savu pasi, lai pierādītu pilngadību.

Apsekojot arī vairākas skolas Rīgā, bakus teritorijā pie Rīgas Teikas vidusskolas pamana skolnieces, kuras izskrējušas starpbrīdī, lai pamielotos ar bulciņām. Tiesa gan, pirms tam mutē tika liktas elektroniskās cigaretes.

Es domāju, ka jūs labi zināt to, kā parasti ir, ka jauniešu grupās kādam ir vecāks draugs, kuram vienkārši pajautā un viņš pēc tam nopērk.

"Bez Tabu: Jums taču ir tā apziņa, ka tas nav labi jūsu veselībai?

Protams! Protams.

Bez Tabu: Bet tas ir kaut kāds stils vai…

Viss sākās pagājušovasar, kad tie ”saltiņi” ienāca modē. Viss internets kļuva plašs ar to, ka - ”saltiņi”, ”saltiņi”… Maziem bērniem, no pirmās klases, dzirdu arī, ka pīpē ”saltiņus”. Vecāki atrod. Nu, ko tad viņi teiks.

Nu, manuprāt, ka vienkārši tagad, kad ir jaunākas klases, tas ir vairāk kā stils. Tev ir ”saltiņš”, tu esi stilīgāks. Tev ir vairāk draugu."

Rīgas 45. vidusskolā no problēmas nevairās. Direktore Baiba Neimane norāda, ka elektronisko cigarešu “apkarošanā” skolēnu vidū tiek iesaistītas gan Rīgas domes institūcijas, gan likumsargi, gan arī psihologi un, protams, vecāki.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis uzsver, ka arī attiecībā uz elektronisko cigarešu lietošanu nepilngadīgajiem iestājas tāda pati atbildība kā smēķējot tradicionālās cigaretes.

Dīvaini

Pagarināts laiks kosmosā nav gluži nekaitīgs cilvēka ķermenim. Radiācija, izmainīta gravitācija, miega zudums var nopietni ietekmēt astronautu spējas. Daži pat tiek hospitalizēti pēc atgriešanās uz Zemes. Nelielām kļūdām kosmosā var būt postošas ​​sekas, tāpēc ir svarīgi zināt, kā šīs spriedzes var ietekmēt astronauta kognitīvās funkcijas, vēsta “Popular Science”.