Liela atšķirība: pret Covid-19 nevakcinēta un vakcinēta cilvēka plaušas

© AFP/Scanpix/LETA

Vakcinācija pret Covid-19 pilnībā neaizsargā pret koronavīrusa infekciju, taču atšķirības ir manāmas, ja novēro pašas slimības gaitu. Divu rentgena attēlu salīdzinājums skaidri parāda, atšķirības saistībā ar plaušu bojājumiem, vēsta Postimees.

Eiropas Zāļu aģentūras apstiprinātās Covid-19 vakcīnas ir efektīvas, taču tās pilnībā neaizsargā pret infekciju. Dažos gadījumos ir reģistrētas smagas un nāvējošas slimības izpausmes.

Tomēr fakts, ka vakcīnas aizsargā, joprojām ir spēkā.

Tāpēc tie, kuri ir vakcinēti, bet saslimst ar koronavīrusu, var rēķināties ar daudz vieglāku slimības gaitu nekā nevakcinētie indivīdi. Cik liela ir atšķirība, to var skaidri redzēt, salīdzinot divus rentgena attēlus.

Rentgena attēlos, ko Twitter publicēja Merilendas Universitātes Infekcijas slimību nodaļas vadītājs Fahims Jounus, redzamas ļoti dažādas plaušas.

Abos gadījumos šīs ir ar Covid-19 inficēto pacientu plaušas, tomēr vienā attēlā redzamas daudz gaišākas ēnas nekā otrā. Baltās ēnas ir tā saucamās „matētā stikla necaurredzamības", kas rodas, kad plaušas kļūst iekaisušas. Ja audos uzkrājas ūdens, tad rentgena attēlos tas redzams kā "gaiši mākoņi". Pirmajā plaušu fotoattēlā šādas ainas nav. Tās ir pret Covid-19 vakcinēta cilvēka plaušas, kas acīmredzami labāk pārvarējušas infekciju.

2021. gada sākumā Teksasas Tehniskās universitātes docents Britānija Banketa-Kendala cēla trauksmi: "Pēc atveseļošanās no koronavīrusa plaušas izskatās daudz sliktāk nekā jebkura smēķētāja plaušas, kādas mēs esam redzējuši iepriekš," toreiz sacīja ārste. Pēc tam medijs WGN America ziņoja, ka rentgena attēli atklāj dramatisku atšķirību starp vesela cilvēka, smēķētāja un pēc Covid-19 izslimotām plaušām."

Svarīgākais