Pirmdien, 4. februārī, plkst. 01:30 pēc Latvijas laika ASV pilsētā Ņūorleānā sāksies 47. Nacionālās Futbola līgas finālspēle, kurā par NFL čempionu titulu sacentīsies "San Francisco 49ers" un "Baltimore Ravens" komandas. Puslaika izrādē uzstāsies 31 gadu vecā dziedātāja Bijonsē.
“Super Bowl” ir gada lielākais sporta notikums ASV. Tā vērienu vislabāk apstiprina fakts, ka reklāmdevējiem par 30 sekunžu reklāmas laiku jāšķiras no 4,0 miljoniem ASV dolāru (2012. gadā – 3,5 miljoniem). Minūtes izmaksas ir astoņi miljonu dolāru, bet stunda reklāmas laika teorētiski rēķināma 480 000 000 dolāru apmērā.
Ko "Super Bowl" nozīmē amerikāņiem?
Liene Jansone, Latvijas sieviešu basketbola valstsvienības kapteine, studējusi ASV
“Pirmajā studiju gadā vēl neapjautu, ko amerikāņu futbols nozīmē Amerikai. Nezināju noteikumus, nepazinu komandas, tomēr pēc kāda laika sāku vairāk sekot līdzi. Komandas-favorītes man nav, taču varu apliecināt, ka “Super Bowl” svētdiena amerikāņu dzīvē uzskatāma par lielu notikumu.
Tā ir svētākā no svētdienām, jo viss tiek pakārtots spēlei. Cilvēki gatavojas un plāno vietu nedēļu pirms notikuma, neaizmirstot par uzkodām un alu. Spēli papildina “halftime show” - koncerts par brīvu visiem amerikāņiem. Tajā uzstājas tikai populārākie mākslinieki – Džastins Timberleiks, Madonna, Dženeta Džeksone un citi. Ap spēli tiek būvēta milzīga reklāmas kampaņa, daudzas kompānijas veido reklāmas tieši “Super Bowl”, lai sasniegtu maksimālu auditoriju.”
Ralfs Pleinics, BK “Ventspils” ģenerālmenedžeris
"NFL sekoju no 1999. gada. Pēc Denveras apmeklējuma kļuvu par “Broncos” atbalstītāju. Vēlāk izdomāju, ka jāpafano par “New Orleans Saints”. Pilsētu pēc viesuļvētras “Katrīna” skāra emocionāla nelaime un mani aizkustināja fakts, kā pilsētnieki apvienojās grūtā brīdī. “Saints” futbolisti palīdzēja pārējiem. Nolēmu to atbalstīt līdz brīdim, kad viņi uzvarēs “Super Bowl”. Nepagāja ilgs laiks un “svētie” triumfēja finālā.
Pienāca komandas maiņas laiks. Ietekmējos no 2009. gada filmas “Blind side” par Maiklu Oheru (Michael Oher), tāpēc izvēlējos atbalstīt “Baltimore Ravens”. Komandā spēlē leģendārais Rejs Lūiss un jaunais saspēles vadītājs Džo Flako (Joe Flacco). Šodien “Ravens” ir finālā. Domāju, ka pārkāpšu saviem principiem un palikšu Baltimoras fans arī turpmāk. Radies mērķis noskatīties vismaz vienu “Ravens” spēli klātienē. Žēl, ka futbola un basketbola sezonas pārklājas, taču trīsdienniekam tas netraucēs!
Rejs Lūiss par atvadu cīņu pasludināja mājas spēli pret “Indianapolis Colts” 6. janvārī. Neviens negaidīja, ka Baltimora tiks tik tālu, jo “Ravens” zaudēja ČETRAS no pēdējām piecām regulārās sezonas spēlēm. Tad Lūiss nāca klajā ar slaveno “Last ride” paziņojumu un komanda pilnīgi mainījās. Par pirmo upuri kļuva Endrū Laks (Andrew Luck) un “Colts”, sekoja Peitons Menings ar “Broncos”. Fantastiskā spēlē Flako iedeva Džonsam piespēli, kura izlīdzināja rezultātu un uzvarēja pagarinājumā. Visbeidzot, no “Ravens” rokas krita “New England Patriots” ar Tomu Brediju – manuprāt, pēdējās desmitgades labāko saspēles vadītāju – priekšgalā.
Neskaitot Lūisu, spēlei būs vēl viens zemteksts. Flako ir pēdējais līguma gads Baltimorā. Visu laiku klīst runas, vai viņu var uzskatīt par labāko “quarter-back” līgā. Par tādiem uzskata brāļus Meningus, Drū Brīsu no “Saints”, Brediju un Āronu Rodžersu no “Green Bay Packers”. Flako katru gadu ievedis “Ravens” izslēgšanas spēlēs. Jau pērn viņi varēja spēlēt “Super Bowl”, taču komanda pusfinālā zaudēja pagarinājumā, aizsitot garām no 30 jardu attāluma.
“Ravens” ģenerālmenedžeris no pirmsākumiem 1996. gadā ir Ozijs Ņūsoms. Slavens ar to, ka izvelk talantus no nekurienes. Viņš uzbūvējis komandu un veicis drafta izvēles, tāpat atzīmēšu uzbrukuma treneri Džimu Kaldvelu. Baudu sagādā “Ravens” spēle aizsardzībā. Tur var redzēt īstas zvaigznes, sākot ar Lūisu, Terelu Sagsu un trešgadnieku Polu Krīgeru.