NRA reportāža no Phjončhanas: Kā Latvijas sportisti iejūtas olimpiskajā ciematā

VIENOTI. Netālu no olimpiešu mājvietas atlēti, treneri, apkalpojošais personāls un funkcionāri pulcējās uz kopīgu fotosesiju ar Valsts prezidentu, kurš aicināja sportistus būt vienotiem © Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Olimpiskajā ciematā Phjončhanā ceturtdienas pēcpusdienā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa klātbūtnē tika pacelts Latvijas karogs, bet pirms tam mediju pārstāvjiem bija iespēja ielūkoties Latvijas sportistu istabiņās un ļaut pašiem olimpiešiem izvērtēt sadzīves un treniņu apstākļus.

102. māja

Latvijas komanda ieņēmusi apakšējos četrus stāvus 102. mājā. Latvijas simtgadei gan labāk piestāvētu 100. māja, taču tajā izmitināta citas simtgadnieces - Čehijas - delegācija. No augšējiem stāviem skats uz olimpisko ciematu noteikti būtu labāks, taču bobsleja treneris Sandis Prūsis dzīvošanā tuvāk zemei saskata plusu - nav jāgaida lifts, lai nokļūtu ēkas 20. stāvā.

JĀPAĒD KĀRTĪGI, prāto kamaniņnieks Pēteris Kalniņš / Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Kamēr kamaniņu sportisti ir treniņā, viņu kolēģes virtuvi pārvērtušas par darbnīcu un pucē kamanu slieces, gatavojoties saviem pirmajiem treniņiem no sacensību starta vietas. Lai gan kāpņu telpā temperatūra nav daudz augstāka kā laukā, istabiņās ir patiešām silti un sportisti var valkāt krekliņus ar īsām piedurknēm. Ar telpu uzkopšanu korejiešiem gan nesokas tik labi, darbs drīzāk tiek padarīts simboliski, nevis kvalitatīvi.

Olimpiskās sajūtas ir

Komunikācija ar vietējiem sagādājusi nelielas grūtības. Korejieši ir atsaucīgi un vēlas palīdzēt, taču angļu valodas zināšanas parasti klibo, tādēļ izstāstīt savas vēlmes ir apgrūtinoši. Šķiet, ka viņi vienkārši nav pieraduši pie tik lielas svešzemnieku invāzijas, kāda ir olimpisko spēļu laikā. Tomēr skeletona treneris Dainis Dukurs atzīst, ka Phjončhanā, salīdzinot ar Sočiem, olimpiskās sajūtas var noķert. Varot just, ka korejieši tiešām gaida lielo notikumu, nevis koncentrējas tikai uz savu sportistu startiem.

IEDZĪVOJIES. Kalnu slēpotājs Kristaps Zvejnieks Phjončhanā uzturas jau mēnesi. Viņa starts svētdien nobraucienā / Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Kalnu slēpotāji Kristaps Zvejnieks un Lelde Gasūna Phjončhanā uzturas jau mēnesi. Leldei ceļš uz olimpisko mājvietu bijis piedzīvojumiem pilns. Nācies divreiz lidot uz Helsinkiem, jo pirmajā reizē sniega dēļ lidmašīnai nav atļauts nosēsties. Tam sekoja reisa aizkavēšanās par septiņām stundām, bet punktu pielika bagāžas aizkavēšanās. Phjončhanā kalnu slēpotājiem jāsastopas ar iespaidīgu salu, jo kalna virsotnē termometra stabiņš noslīd pat līdz 30 grādiem zem nulles.

AUTOSTĀVVIETA kā vieta trenažieru zālei. Darbojas bobslejists Oskars Melbārdis / Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Vietas par maz

Zem 102. mājas esošo autostāvvietu kā vietu trenažieru zālei izmanto bobslejisti. Kanādieši pat ierīkojuši slēgtu kompleksu, bet mūsējie turpat netālu iznes svaru stieni un darbojas, jakas nenovilkuši. Fiziskās sagatavotības treneris Jānis Ozols neslēpj, ka diez ko prātīgi tas neesot, taču - ko darīt, ja atvēlētajā svaru zālē, kas vairāk izskatās pēc vidusskolas trenažieru pagraba, visiem vietas nepietiek.

Tikai neilgi pirms Valsts prezidenta olimpiskajā ciematā ieradās biatlonists Andrejs Rastorgujevs un viņa treneris Intars Berkulis. Abi lidojuši no dažādām lidostām (attiecīgi Minhenes un Rīgas), bet satikušies pie pārsēšanās Maskavā. Andrejs pēdējā brīdī tomēr nolēmis neiebraukt mājās, jo dzirdēts par Latvijā sirojošo gripu.

Veselības problēmās gan var iedzīvoties arī Dienvidkorejā. Trešdien un ceturtdien norovīrusu (caureja, vemšana, drudzis) saķēruši 128 cilvēki, no tiem 31 Phjončhanā un Kanninā Dzirdēts, ka Kanninā starp apslimušajiem ir mediju centra lielās ēdnīcas darbinieki, kas mazliet satrauc žurnālistus. Jo īpaši tos, kuri rudenī pārcieta Eiropas basketbola čempionātu Stambulā.

Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Prezidentam - īsā programma

Valsts prezidents Raimonds Vējonis olimpiskajā ciematā ieradās īsi pirms četriem pēcpusdienā un uz 102. māju soļoja arī vietējo drošības dienesta darbinieku pavadīts. Pusstundu vēlāk netālu no mūsu sportistu mājvietas atlēti, treneri, apkalpojošais personāls un funkcionāri pulcējās uz kopīgu fotosesiju ar Valsts prezidentu, kurš aicināja sportistus būt vienotiem, bet par puišu un meiteņu spēkiem viņam šaubu neesot.

«Mana programma olimpiskajās spēlēs būs ļoti īsa. Piektdien apmeklēšu atklāšanas ceremoniju, bet sestdien un svētdien došos skatīties biatlona un kamaniņu sporta sacensības. Pirmdien pametīšu Phjončhanu un došos uz Seulu, kur paredzētas dažādas plānotās tikšanās. Arī šeit, Phjončhanā, mana programma ir piepildīta ar vizītēm, bet sportam laiks atliek tikai vakaros,» rezumē R. Vējonis.

LAI STRĀDĀTU KĀ PULKSTENIS. Latvijas olimpiskās vienības fizioterapeita Edvīna Lešenkova rokās sportistu muskuļi atgūst vingrumu / Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Latvijas karoga pacelšanas svinīgajā ceremonijā korejieši centās apvienot nacionālās tradīcijas un mūsdienu dejas soļus, taču tā vien izskatījās, ka lielajā aukstumā par to liela prieka nebija nedz tiem, kas uzstājās, nedz tiem, kas skatījās. Cita lieta, kad sportisti tika aicināti pievienoties riņķa dancim. Latvijas Olimpiskās vienības ārsts Aldis Cīrulis, atcerējies Dzintariņā pavadītos gadus, ar savu veiklību un azartu lika iespurgties pat korejiešu skuķiem.

Ekrānšāviņš no avīzes

Daļu no Latvijas sportistiem satikt tomēr neizdevās, jo daiļslidotāji Deniss Vasiļjevs un Diāna Ņikitina, šorttrekisti Roberto Puķītis un Roberts Zvejnieks, kā arī ātrslidotājs Haralds Silovs dzīvo Kanninas olimpiskajā ciematā.

Atklāšanas ceremonijā, kas piektdien Phjončhanas stadionā pēc Latvijas laika sāksies pulksten 13, vēlmi piedalīties pauduši gan skeletonisti Martins un Tomass Dukuri, gan daiļslidotāji Vasiļjevs un Ņikitina, taču zināms, ka tajā nepiedalīsies daži bobslejisti. Latvijas komanda stadionā iesoļos ar 11. kārtas numuru - aiz Austrumtimoras un pirms Libānas. Mūsu valsts karogu nesīs bobslejists Daumants Dreiškens.

KAMĒR kamaniņu sportisti ir treniņā, viņu kolēģes virtuvi pārvērtušas par darbnīcu. Ulla Zirne pucē kamanu slieces / Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Svarīgākais