Belēviča amats pagaidām drošībā

DROŠS JUMTS. Veselības ministrs Guntis Belēvičs Latvijas Ārstu biedrības un Vienotības kritiku nereti izpelnījās arī Laimdotas Straujumas valdības laikā. Šobrīd valdību vada viņa pārstāvētā partija, kas bauda nedalītu Nacionālās apvienības uzticību, tādēļ Vienotības neapmierinātība pagaidām ministram nav bīstama. Pacientu organizācijas veselības ministru kritizē par nekonstruktīvu un haotisku darbību, taču demisiju neprasa © F64

Par spīti Latvijas Ārstu biedrības priekšsēdētāja Pētera Apiņa celtajai trauksmei par katastrofālo situāciju veselības aprūpes sistēmā, valdošās koalīcijas vairākums pagaidām neuzskata, ka būtu pamats veselības ministra Gunta Belēviča demisijai.

Tomēr emocijas ap G. Belēviču nebeidz rimt. Tā ministru pie sevis bija uzaicinājusi Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, kas vēlējās uzklausīt veselības ministra ziņojumu par līdz šim veselības ministra amatā izdarīto un nākotnē plānotajiem darbiem. Rezultātā komisijas vairākums balsojumā izteica atbalstu viņa turpmākam darbam šajā amatā. Tiesa, komisijas balsojumam nav juridisku seku uz ministra darbību, un balsojums vairāk vērtējams kā politiskās attieksmes paušana.

«Veselības nozare patlaban piedzīvo grūtus laikus, un ar problēmām saskaras gan pacienti, gan medicīnas darbinieki. Veselības aprūpes budžets nav sasniedzis pirmskrīzes līmeni, un akūts finansējuma trūkums daudzām svarīgām nozares programmām ir acīmredzams. Lai arī veselības ministram var pārmest kļūdas publiskās komunikācijas jomā, vienlaikus mēs šodien redzējām entuziasmu, apņēmību un vīziju par to, kas darāms, lai pacienti savlaicīgi saņemtu kvalitatīvus pakalpojumus, bet ārsti un māsas nebūtu spiesti doties strādāt uz ārzemēm,» komisijas nostāju skaidro tās Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) pārstāvošā priekšsēdētāja Aija Barča.

Kā būtiskākos veicamos darbus ministrs deputātiem minēja rindu mazināšanu veselības aprūpē un jauna veselības aprūpes finansēšanas modeļa izstrādi, ieviešot obligāto veselības apdrošināšanu. Plānots ieviest tā dēvēto zaļo koridoru visiem vēža pacientiem, nodrošinot iespēju desmit dienu laikā tikt uz konsultāciju pie speciālista.

Komisijas deputāti gan ir gatavi turpināt dialogu ar veselības ministru par veicamajiem darbiem, kā arī nepieciešamajiem pilnveidojumiem nozares darbu reglamentējošajos likumos.

Taču Nacionālā apvienība epopejā ap G. Belēviču nevēlas uzturēt aktīvu pozīciju, ļaujot par savu ministru atbildību uzņemties Zaļo un zemnieku savienībai. «Mēs pilnībā uzticamies saviem partneriem un ļaujam viņiem uzņemties atbildību par saviem ministriem, mēs kontrolējam savus ministrus,» pēc iknedēļas koalīcijas sadarbības padomes sēdes teica nacionāļus pārstāvošais tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Tam, ka ministrs patiešām varētu strādāt labāk, jo vietas uzlabojumiem nekad nebūs par maz, piekrīt ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze. Tādēļ, lai izprastu G. Belēviča ieceres, ZZS frakcija viņu aicinās pie sevis un nepieciešamības gadījumā palīdzēs ieviest vajadzīgās korekcijas viņa plānā. Taču pamata satraukumam par nepieciešamību ministru atsaukt neesot.

Aktīvāku pozīciju veselības aprūpes lauciņā vēlas ieņemt Vienotība. Arī tās Saeimas frakcija jau tuvākajā laikā aicinās G. Belēviču pie sevis, lai iztaujātu par dažādiem aktuāliem jautājumiem, tajā skaitā par obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu, sākot ar 2017. gada sākumu, stāsta Ministru prezidenta biedrs Arvils Ašeradens, kas atgādina, ka Vienotība šajā valdībā apņēmusies vairāk uzmanības veltīt veselības aprūpes sistēmai.

Saskaņā ar viņa teikto, ja G. Belēviča sniegtie paskaidrojumi Vienotību neapmierinās, tā vērsīsies pie premjerministra Māra Kučinska, lai meklētu problēmas risinājumu.



Svarīgākais