Pēc tikšanās un diskusijām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) Tukuma novada pašvaldība noskaidrojusi, ka notekūdeņu attīrīšanas iekārtu jaudu gatavojas risināt valsts mērogā un ar valsts finansiālu atbalstu, jo potenciāli šī problēma var būt aktuāla arī citās teritorijās.
Tukuma novada pašvaldības pārstāve Liene Zērvēna aģentūru LETA informēja, ka pēc tikšanās VARAM saistībā ar satraucošo Šlokenbekas dzirnavezera piesārņojumu un zivju bojāeju Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") pirmdien, 20.jūlijā, plkst.17 plāno rīkot preses konferenci, kurā gatavojas paust arī savu viedokli par risinājumiem.
"Patlaban Tukuma notekūdeņu attīrīšanas iekārtu jauda ir pietiekama ar nosacījumu, ka netiek palielināts notekūdeņu apjoms no ražotnēm un to piesārņojuma koncentrācija - ne vairāk kā patlaban spēkā esošajos līgumos. VARAM tika runāts par valsts atbalstu notekūdeņu attīrīšanas iekārtām pašvaldībās, jo šī nav tikai Tukuma novada pašvaldības problēma, Tukumā tā kļuva par katastrofu. Par izmaksām pagaidām vēl grūti spriest, jo šādi aprēķini nav veikti," skaidroja Zērvēna.
Viņa informēja, ka par netīro notekūdeņu ieplūšanu Šlokenbekas dzirnavu ezerā un zivju masveida noslāpšanu ir sākts kriminālprocess, kura virzību uzrauga Tukuma rajona virsprokurors Aigars Bičušs, tāpēc pašvaldība no šādas izmeklēšanas atturas. Kriminālprocesa izmeklētājs apkopo visu informāciju un, kas bija vainīgais, varēs pateikt tā noslēgumā. Valsts vides dienests un SIA "Tukuma ūdens" patlaban regulāri veic analīzes un kontrolē situāciju.
Patlaban Šlokenbekas dzirnavezerā noslāpušu zivju vairs nav un ir atrastas arī izdzīvojušās. No ezera virsmas regulāri tiek nosmelti netīrumi, kuri paceļas no ezera gultnes saistībā ar aktīvo ūdens bagātināšanu ar skābekli, tāpat joprojām darbojas ozonators, informēja Zērvēna.
Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Ieva Sietniece aģentūru LETA informēja, ka šajā procesā pagaidām tiek apkopota visa informācija, bet par lietvedības gaitu un dažādu pušu statusu tajā VP pārstāve solīja informēt vēlāk.
Kā ziņots, atsaucoties uz iedzīvotāju paustajām bažām, Tukuma novada pašvaldība organizē pārbaudes, lai atklātu varbūtēju ūdens piesārņojumu ne tikai Šlokenbekas dzirnavezerā un tā apkārtnē, bet arī gruntsūdeņos.
Tukuma novada pašvaldības pārstāve Liene Zērvēna aģentūru LETA informēja, ka saistībā ar satraucošo Šlokenbekas dzirnavezera piesārņojumu un pēc zivju bojāejas no apkārtējo māju iedzīvotājiem saņemti divi iesniegumi ar lūgumu pārbaudīt gruntsūdeņu kvalitāti, ko pašvaldības nolēmusi īstenot, kā arī vēl divās vietās pēc izvēles ir paņemti ūdens paraugi un nogādāti SIA "Bior" analīžu veikšanai.
"Diemžēl analīzes tiek veiktas salīdzinoši ilgi, un patlaban nav ziņu par rezultātiem. Kad rezultāti būs zināmi, tie tiks paziņoti gan konkrēto iesniegumu iesniedzējiem, gan citiem iedzīvotājiem ar interneta vietnes "tukums.lv" un laikraksta "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" starpniecību," skaidroja Zervēna.
Iepriekš jau ziņots, ka piesārņojuma seku novēršanai Šlokenbekas dzirnavezerā būs nepieciešami "daži desmiti" tūkstošu eiro, pēc tikšanās ar Tukuma domes pārstāvjiem un uzņēmējiem žurnālistiem atzina vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK).
Kā pēc sēdes stāstīja Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam"), dome kopā ar Engures novada pašvaldību patlaban strādā pie projekta, lai visā "ķēdē" - Šlokenbekas dzirnavezerā, Valguma un Kaņiera ezeros - izpētītu situāciju un sagatavotu priekšlikumus tālākai rīcībai.
Viņš norādīja, ka šodien tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi saistībā ar izsludināto ārkārtas situāciju Šlokenbekas dzirnavezerā, kas turpināsies līdz 20.jūlijam.
Pārrunāti tika arī izmaksu jautājumi, proti, kādas būs kopējās izmaksas par veiktajām analīzēm, kuras nodrošina Tukuma un Engures novadu domes, SIA "Tukuma ūdens", kā arī Valsts vides dienests (VVD). Tāpat izmaksas veidojas par uzstādīto skābekļa bagātinātāju, kurš dienā izmaksā aptuveni 700 eiro, norādīja Lukmans.
Kā sacīja Gerhards, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) savu iespēju un resursu robežās sniegs palīdzību Tukuma un Engures novadu domēm par tālāko izpēti un plānotajiem risinājumiem situācijas uzlabošanai.
Situācija Tukuma novada Šlokenbekas dzirnavezerā apliecina izpratnes trūkumu un valsts nespēju pietiekami ātri reaģēt šādos gadījumos, aģentūrai LETA viedokli pauda biedrības "Vides aizsardzības klubs" vadītājs Arvīds Ulme.
Ulme uzskata, ka laboratorijas, kurās tiek veiktas piesārņojumu analīzes, strādā pārlieku lēni. Viņš ir pārliecināts, ka šī valsts mazspēja var novest pie tā, ka piesārņojums nonāk pazemes ūdeņos.
Viņaprāt, ilgā neizpratne un brīnīšanās parāda, ka atbildīgajās institūcijās nav kārtības, pirmkārt jau, lai operatīvi noteiktu kaitējumu, un, otrkārt, lai to apturētu.
Jau ziņots, ka ūdens piesārņojuma dēļ Tukuma attīrīšanas iekārtās "Tīle" un Slocenes upē noteikts ārkārtas stāvoklis, kas turpināsies līdz 20.jūlijam. Ārkārtas stāvokli Tukuma novada dome izsludināja pagājušajā piektdienā saistībā ar piesārņojumu Tukuma novada Šlokenbekas dzirnavezerā, no kura dažu dienu laikā tika izceltas četras tonnas beigtu zivju.
Tāpat dome nolēma, sadarbojoties ar Engures novada domi, Šlokenbekas dzirnavezerā uzstādīt aerācijas ozonēšanas sūkņus un nodrošināt ūdens līmeņa nepazemināšanu ezerā, par to noslēdzot sadarbības līgumu ar Engures novada domi.