Lai operatīvi brīdinātu sabiedrību par ārkārtējām situācijām, Lietuvas Ugunsdzēsības un glābšanas dienests turpmāk izmantos mobilo tālruņu tīklus, ceturtdien vēsta Lietuvas Televīzijas ziņu dienests.
Jaunā sistēma sekmīgi izmēģināta un jau darbojas, bet telefonu lietotājiem pašiem jāpiesakās, ka viņi piekrīt saņemt šādu informāciju, un pašiem arī jāuzstāda tālruņi tās saņemšanai, jo tā netiks nosūtīta īsziņas formā, bet ar īpašu radiosignālu.
Tiesa gan, pagaidām sistēma neaptvers viedtālruņu īpašniekus, jo orientēta uz 2G tīkliem, ko lieto lielākā daļa Lietuvas iedzīvotāju. Ar šīs sistēmas palīdzību, protams, nebūs iespējams brīdināt arī cilvēkus, kuri atrodas ārpus mobilo sakaru sniedzamības zonas.
Līdz šim avārijas brīdināšanas sistēmā tika izmantotas vienīgi sirēnas, bet tās darbojas galvenokārt tikai lielajās pilsētās un nevar kalpot mūžīgi. Savukārt mazpilsētās un laukos šādu svarīgu informāciju cilvēkiem iespējams nodot vienīgi ar radio vai televīzijas starpniecību - un arī tikai tad, ja viņi tobrīd ieslēguši radio vai televizoru.
"Sirēnas nav drošas, turklāt to kalpošanas laiks strauji tuvojas nobeigumam," atzinis Ugunsdzēsības un glābšanas departamenta direktors Remigijs Baņulis. "Varam nonākt situācijā, ka fiziski nespēsim informēt cilvēkus par draudošo nelaimi."
Mobilajos tālruņos varēs apziņot cilvēkus ne tikai par ekstremālām situācijām, plūdiem vai mežu ugunsgrēkiem, bet arī par lielu satiksmes avāriju izraisītiem sastrēgumiem vai citiem notikumiem, kuriem steidzami jāpievērš plašākas sabiedrības uzmanība.
"Piemēram, nesen notika avārija automaģistrālē, viss ceļš slēgts, cilvēki stāv un nezina, kas noticis, cik aptuveni var nākties gaidīt. Šo informāciju viņiem var nodot ļoti viegli - paziņot, ka noticis satiksmes negadījums, autostrāde būs slēgta divas stundas. Tad cilvēkam ir izvēle - šo rajonu var apbraukt vai gaidīt turpat," pastāstījis Baņulis.
Kā norādījis Civilās drošības pārvaldes priekšnieks Jūris Targonsks, jaunā sistēma ļaus sabiedrībai paziņot arī, piemēram, ka pazudis bērns vai steidzami nepieciešama kāda asins grupa.
Lietotājiem būs iespējas arī pašiem brīdināt par kādai apdzīvotajai vietai vai reģionam draudošajām briesmām. Tai brīdī dežurējošais darbinieks izlems, uz kādu teritoriju brīdinājums attiecināms, ko cilvēkiem ieteicams darīt un no kā piesargāties, un nosūtīs šo informāciju visiem mobilo sakaru operatoriem.
Sistēma nemeklēs konkrētus abonentus kā īsziņu sūtīšanas gadījumā - informācija tiks izsūtīta visiem apdraudētajā teritorijā vai visā valstī esošajiem mobilo tālruņu lietotājiem, kas uz to pieteikušies.
Jauno brīdināšanas sistēmu paredzēts regulāri pārbaudīt, vai tā darbojas gludi, un pastāvīgi pilnveidot. Domāts parūpēties arī par nomaļākās vietās dzīvojošiem vecāka gadagājuma cilvēkiem, kam varētu būt grūti pašiem uzstādīt savus telefonus šādas informācijas saņemšanai.