Ķīnas funkcionāra sieva izvairās no nāves sprieduma

© Scanpix

Nežēlastībā kritušā Ķīnas Komunistiskās partijas funkcionāra Bo Silai sievai Gu Kailai vakar par slepkavību piespriests nāvessods, kura izpilde atlikta uz diviem gadiem.

Reāli tas nozīmē, ka viņai būs jāizcieš mūža ieslodzījums, taču par priekšzīmīgu uzvedību tā termiņu iespējams samazināt un pastāv liela iespēja, ka 53 gadus vecā Gu vēl iznāks brīvībā. Viņas vīra liktenis joprojām ir neskaidrs, lai gan nav lielu šaubu, ka viņa politiskā karjera ir beigusies.

Zibenīgā prāva

Prāvai, kas aiz slēgtām durvīm noritēja Hefei pilsētas tiesas zālē, bija pievērsta visas pasaules uzmanība – aģentūra Reuters to pat nodēvēja par sensacionālāko tiesas procesu Ķīnā pēdējo 30 gadu laikā. Kā jau Ķīnā pieņemts, atspoguļot procesu bija atļauts tikai oficiālajiem valsts masu informācijas līdzekļiem, tomēr uz sprieduma nolasīšanu bija aicināti arī divi Lielbritānijas vēstniecības pārstāvji – tas izskaidrojams ar faktu, ka slepkavības upuris bija Lielbritānijas pilsonis, 41 gadu vecais biznesmenis Nīls Heivuds, kura mirstīgās atliekas pērnā gada novembrī tika atrastas kādā Čuncjinas pilsētas viesnīcā.

Sākotnēji tika pavēstīts, ka N. Heivuds, kurš Čuncjinā bija ieradies pēc savas biznesa partneres, pilsētas Komunistiskās partijas komitejas vadītāja Bo Silai sievas Gu Kailai uzaicinājuma, gājis bojā dēļ sirdstriekas, pēc tam, kad lietojis alkoholu un medikamentus. Taču šā gada februārī viens no Bo Silai tuvākajiem līdzgaitniekiem, Čuncjinas policijas priekšnieks Van Ļidzjuņs negaidīti ieradās ASV konsulātā un informēja tā darbiniekus, ka N. Heivudu noindējusi Gu Kalai, turklāt Bo Silai zinājis par šo noziegumu un vietējā policija pēc viņa rīkojuma apzināti sabotējusi izmeklēšanu.

Pēc tam, kad Lielbritānijas valdība oficiāli apstiprināja, ka iesniegusi Ķīnai šīs liecības un lūgusi no jauna izmeklēt N. Heivuda nāves apstākļus, 10. aprīlī tika paziņots, ka Gu Kailai izvirzītas oficiālas apsūdzības. Daudzi analītiķi norāda, ka viņas liktenis tobrīd jau bijis izlemts – ne jau velti Ķīnas oficiālā ziņu aģentūra Xinhua vēl izmeklēšanas laikā rakstīja, ka visi pierādījumi liecina pret tobrīd no augstā amata jau atstādinātā partijas funkcionāra sievu. Pirmā (un vienīgā!) tiesas sēde, kurā tika skatīta lieta, ilga septiņas stundas, un interesanti, ka par tās gaitu tika sniegts ļoti maz informācijas. Pat oficiālo atzīšanos N. Heivuda slepkavībā Gu Kailai izplatīja ar tās pašas Xinhua starpniecību. Saskaņā ar viņas versiju biznesa domstarpību dēļ N. Heivuds sācis draudēt viņas 24 gadus vecajam dēlam Bo Guagua, tādēļ māte nolēmusi viņu noindēt. Ar sava asistenta Džan Sjadzjuņa palīdzību (viņam tagad piespriesti deviņi gadi ieslodzījumā) viņa iegādājusies indi, uzaicinājusi N. Heivudu uz tikšanos, piedzirdījusi, bet pēc tam noindējusi. Lai slēptu pēdas, Gu Kailai viesnīcas numuriņā izmētājusi tukšus medikamentu iepakojumus – to mērķis bijis radīt iespaidu, ka N. Heivuds alkoholu lietojis kopā ar stipras iedarbības medikamentiem un tas arī ir viņa nāves cēlonis.

Apelācijas nebūs

Vakar, pēc sprieduma uzklausīšanas, Gu Kailai uzstājusies ar īsu pēdējo vārdu, kurā paziņojusi, ka uzskata spriedumu par taisnīgu, un apstiprinājusi, ka negrasās iesniegt apelāciju. Viņas advokāti izteikušies, ka tiesa, pasludinot spriedumu, ņēmusi vērā, ka pēc N. Heivuda izteiktajiem draudiem viņa kliente bija tik noraizējusies par sava dēla dzīvību, ka nav sapratusi, ko dara. AP gan norāda, ka tiesas dokumentos skaidri un gaiši sacīts, ka apsūdzētā apzinājusies savas rīcības sekas. «Jebkurā citā gadījumā – ja slepkava būtu parasts ierindas cilvēks, kurš kādu nogalinājis, nemaz nerunājot par ārzemnieka slepkavību –viņam tiktu piespriests nāvessods, kuru turklāt izpildītu nekavējoties,» sarunā ar AP sacījis Pekinas universitātes jurisprudences profesors He Veifans, kurš uzsver, ka spriedums motivēts ar politiskiem apsvērumiem. Arī Pekinas advokāts Pu Džicjans norāda, ka saskaņā ar Ķīnas tiesu praksi par slepkavību, kas veikta ar iepriekšēju nodomu, parasti tiek piespriests nāvessods.

N. Heivuda tuvinieku advokāti paziņojuši, ka pagaidām vēl nav izlēmuši, vai iesniegt apelāciju, taču Lielbritānijas vēstniecība Ķīnā vakar jau paspējusi paust gandarījumu par spriedumu. Jāpiebilst, ka ekspertu komentāri par to, cik ilgu laiku Gu Kailai nāksies pavadīt ieslodzījumā, ir ļoti atšķirīgi. Reuters aptaujātie speciālisti norādījuši, ka atlikts nāvessods parasti tiek aizstāts ar mūža ieslodzījumu, kas nozīmē, ka notiesātajam cietumā jāpavada vismaz 25 gadi. Tomēr citi speciālisti izteikušies, ka arī šo termiņu par priekšzīmīgu uzvedību iespējams samazināt. Tomēr Euronews vēsta, ka Ķīnā diezgan plaši izplatīta prakse, kad augsta ranga sabiedrības pārstāvjus, kuriem piespriests mūža ieslodzījums, mēdz paklusām apžēlot un izlaist brīvībā jau pēc trim vai četriem gadiem. Jāpiebilst, ka četriem Čuncjinas policistiem, kuri atzīti par vainīgiem pastrādātā nozieguma slēpšanā, vakar piespriests no pieciem līdz vienpadsmit gadiem ilgs ieslodzījums.

Kas notiks ar Bo?

Starptautiskās ziņu aģentūras norāda uz kādu interesantu apstākli – notikušās prāvas laikā tā arī ne reizi nav izskanējis Bo Silai vārds. Tiek uzskatīts, ka viņš kopš aprīļa atrodas mājas arestā, jo varasiestādes viņu apsūdz partijas disciplīnas pārkāpšanā – parasti ar to tiek saprasta korupcija. Tajā pašā laikā daudzi Ķīnas iedzīvotāji ir pārliecināti, ka Gu Kailai apsūdzēšana un notiesāšana bija nepieciešama tikai tādēļ, lai sagrautu tautā samērā populārā Bo Silai politisko karjeru.

Reuters atgādina, ka Ķīna šogad gatavojas kārtējai valdošo paaudžu maiņai un Komunistiskās partijas aizkulisēs rit nikna cīņa starp jaunu liberālu reformu piekritējiem (nosacīti – Hu Dziņtao un viņa izvirzītā pēcteča Si Dziņpina komandu) un tiem, kuriem tuvāks šķiet konservatīvāks vadības modelis (Čžou Junkana piekritējiem). Viens no otrā grupējuma spilgtākajiem pārstāvjiem arī bija Bo Silai, kurš prasmīgi izmantoja lielas ķīniešu daļas neapmierinātību ar sociālo noslāņošanos un mudināja atgriezties pie Mao Dzeduna ēras ideāliem. Pastāvēja ļoti liela varbūtība, ka šoruden paredzētajā kongresā Bo Silai tiks ievēlēts par vienu no deviņiem Politbiroja pastāvīgās komitejas locekļiem.

Skandāls ar N. Heivuda slepkavību viņa politiskajiem pretiniekiem nāca tieši laikā. Jau martā Bo Silai tika atstādināts no Čuncjinas partijas komitejas vadītāja pienākumiem, vēlāk apturēta arī viņa darbība partijas politbirojā. Ne bez varasiestāžu ziņas medijos parādās informācija par to, ka Bo Silai bijis tikpat korumpēts kā tie korupcionāri, kurus viņš it kā apkaroja, tiek atgādināts par viņa ģimenes grezno dzīvesveidu, Ferrari automašīnu, ar ko pa Pekinas ielām braukā Lielbritānijā un ASV studējušais funkcionāra dēls. Pagaidām nav skaidrs tikai tas, vai Bo Silai tiks sodīts tikai pa partijas līniju vai arī viņam gatavojas izvirzīt kriminālapsūdzības par sievas pastrādātā nozieguma slēpšanu.

Svarīgākais