Francijas policija vakarrīt apcietinājusi 72 gadus veco kompānijas Poly Implant Prothese (PIP) dibinātāju Žanu Klodu Mā – šīs kompānijas krūšu implantu ražošanā izmantots silikons, kas nav apstiprināts lietošanai medicīniskiem mērķiem, un ir bažas, ka implanti varētu nodarīt nopietnu kaitējumu pacientu veselībai.
Vakar Ž. K. Mā villā netālu no Marseļas turpinājās kratīšana, savukārt izmeklētājiem 48 stundu laikā jāuzrāda aizturētajam apsūdzības – iespējams, ka Ž. K. Mā tiks apsūdzēts ne tikai krāpšanā, bet arī slepkavībā bez iepriekšēja nodoma.
Skandāls ap kompāniju PIP, kas 13 pastāvēšanas gados 65 pasaules valstīs pārdevusi vismaz 300 000 krūšu implantu, izcēlās 2010. gadā, kad ar vēzi mira kāda sieviete, kurai bija šīs kompānijas implanti, atgādina Reuters. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka kompānija gadiem ilgi maldinājusi veselības aizsardzības inspektorus, implantu ražošanā izmantojot lētāku silikona maisījumu, kas nav apstiprināts izmantošanai medicīniskiem mērķiem. 2010. gada martā kompānijas darbība tika pārtraukta, taču izmeklēšana turpinās.
Francijas mediji norāda, ka Ž. K. Mā neapšaubāmi vainojams melošanā veselības aizsardzības inspektoriem, nelicencētas produkcijas ražošanā un krāpšanā, taču stingru pierādījumu, ka PIP implanti būtu bīstami veselībai vai pat dzīvībai nav. Jā, franču mediķi ziņo par 20 gadījumiem, kad sievietes, kurām bijuši implantēti PIP implanti, mirušas ar vēzi, taču pierādījumu, ka vēzi izraisījis tieši rūpnieciskiem mērķiem (matraču ražošanai) paredzētais silikons, nav. Francijā veiktajā pētījumā arī noskaidrojies, ka PIP implanti mēdz pārsprāgt biežāk nekā citu ražotāju produkcija, tomēr līdzīgā pētījumā, kas veikts Lielbritānijā, šī likumsakarība nav apstiprinājusies. Attiecīga bijusi arī valstu valdību reakcija – Francijas amatpersonas vēl pērnā gada nogalē rekomendēja aptuveni 30 000 sieviešu, kurām ir PIP implanti, nekavējoties doties pie saviem plastiskajiem ķirurgiem un apsvērt to izņemšanas operācijas iespēju. Līdzīgi brīdinājumi izskanējuši no Vācijas, Čehijas un Venecuēlas valdību puses. Savukārt Lielbritānijas valdība uzsvērusi, ka tās rīcībā nav informācijas, kas pierādītu, ka PIP implanti patiešām ir bīstamāki par citu ražotāju produkciju.
Reuters atgādina, ka vairāk nekā 2700 francūzietes, kurām ir šie implanti, jau izvirzījušas oficiālas pretenzijas pret PIP. Viņu advokāti vakar atzinīgi vērtēja Ž. K. Mā aizturēšanu. Savukārt kompānijas dibinātāja aizstāvji paziņojuši, ka sūdzību iesniedzēju vienīgā vēlme ir saņemt dāsnas kompensācijas. Pats Ž. K. Mā atteicies publiski komentēt šo skandālu.