Jaunā Ziemeļkorejas vadītāja brālis paredz režīma sabrukumu

Ziemeļkorejā ir vajadzīgas reformas, lai novērstu tās ekonomikas krahu, bet šīs reformas novedīs līdz Phenjanas staļiniskā režīma sabrukumam, prognozē jaunā Ziemeļkorejas vadītāja Kima Džonguna (Čenina) vecākais brālis Kims Džongnams (Čennams).

Kima Džongnama izteikumi ir ietverti Japānas žurnālista Jodzji Gomi grāmatā "Mans tēvs Kims Džongils un es", kuru piektdien publicēs Japānas izdevniecība "Bungeishunju". Tās pamatā ir intervijas un elektroniskā pasta sarakste.

Kims Džonguns kļuva par Ziemeļkorejas vadītāju pēc tam, kad 17.decembrī nomira līdzšinējais valsts vadītājs – viņa un Kima Džongnama tēvs Kims Džongils (Čenirs).

"Ziemeļkoreja ir ļoti nestabila. Mans tēvs pārvaldīja valsti ar armijas atbalstu, bet armijas vara ir kļuvusi pārāk stipra. Ja [valsts vadītāja amata] nodošana būs neveiksmīga, tad armija noteikti iegūs reālo varu," Kims Džongnams sacīja Gomi, kurš viņu pērn intervēja Ķīnas īpašajā administratīvajā rajonā Makao.

Gomi apgalvo, ka izveidojis attiecības ar Kimu Džongnamu pēc viņu satikšanās Pekinā 2004.gadā.

Kims Džongnams atzīst, ka Ziemeļkorejas valsts kontrolētā ekonomika ir radījusi dilemmu režīmam. "Ir acīmredzami, ka ekonomika sabruks bez reformām, bet reformas novedīs līdz režīma sabrukuma krīzei," teikts intervijā, kuru viņš sniedzis jau pirms tēva nāves.

Kims Džongnams arī apgalvo, ka viņa nepieredzējušais pusbrālis Kims Džonguns būs tikai simbols, kuru valdošā elite saglabās, lai paliktu pie varas.

"Jebkurš cilvēks ar normālu domāšanu atzītu par grūtu paciest [valsts vadītāja amata] pārmantošanu trijās paaudzēs," sacīts Kima Džongnama e-pasta vēstulē, kas nosūtīta 3.janvārī. Viņš apšaubīja, ka Kims Džonguns, kurš tikai divus gadus ticis gatavots šā amata pārņemšanai, spēs mantot "absolūtu varu". "Domājams, ka pastāvošā varas elite pārņems mana tēva varu, saglabājot jauno amata mantinieku kā simbolu," pieļauj Kims Džongnams.

Kims Džongnams daudzus gadus dzīvo faktiskā trimdā Makao pēc attiecību pasliktināšanās ar tēvu. 2010.gadā Kims Džongils par savu pēcteci izvēlējās Kimu Džongunu.

Kims Džongnams nav tieši atbildējis uz jautājumiem, vai viņš decembrī apmeklēja sava tēva bēres un piemiņas ceremoniju. Japānas mediji gan ziņoja, ka viņš pēc ziņas par tēva nāvi apmeklējis Phenjanu.

Gomi atzina par iespējamu, ka Kims Džongnams varētu kļūt par Ziemeļkorejas vadītāju ar Ķīnas atbalstu. Pekinu satrauc varbūtība, ka Ziemeļkorejas režīma sabrukums izraisītu šīs valsts izbadējušos iedzīvotāju masveida bēgšanu uz Ķīnu un kodolkrīzi Korejas pussalā.

"Ķīnas puse ir viņu [Kimu Džongnamu] aizsargājusi. Ja Kima Džonguna režīms sabruktu, [Ķīna] plāno nosūtīt viņu uz Phenjanu un padarīt par nākamo valsts vadītāju," sacīja Gomi, kurš strādā Japānas laikrakstā "Tokyo Shimbun" un agrāk darbojās Pekinā un Seulā.

Gomi piebilda, ka nolēmis laist klajā šo grāmatu jau tagad, neraugoties uz Kima Džongnama prasībām atlikt tās publicēšanu uz vēlāku laiku.

Pasaulē

Francijā, Strasbūrā, šodien notiks Eiropas Parlamenta (EP) deputātu forums, kurā īpašu uzmanību pievērsīs ar dzelzceļa "Rail Baltica" projekta finansējumu saistītajiem jautājumiem, vēsta Baltijas valstu kopuzņēmuma AS "RB Rail" pārstāvji.