Lielbritānijas Augstākā tiesa definē, kas ir sieviete

© pixabay.com

Lielbritānijas augstākā tiesa trešdien atzina, ka Apvienotās Karalistes Līdztiesības likuma izpratnē sieviete ir persona, kas piedzimusi kā bioloģiska sieviete, noraidot Skotijas reģionālās valdības apgalvojumu, ka tas attiecas arī uz transpersonām, kas sevi uzskata par sievietēm.

Kā norādīja tiesnesis Patriks Hodžs, pieci tiesneši vienbalsīgi atzinuši, ka jēdzieni "sieviete" un "dzimums" Līdztiesības likumā attiecas uz bioloģisko sievieti un bioloģisko dzimumu.

Tas nozīmē, ka transpersonas, kas saņēmušas sertifikātu, ar kuru tās atzītas par sievietēm, nav par tādām uzskatāmas Līdztiesības likuma izpratnē.

Tajā pašā laikā tiesa norādīja, ka tas neatceļ transpersonu aizsardzību pret diskrimināciju, pamatojoties uz dzimuma maiņu.

Lieta tika ierosināta saistībā ar 2018.gadā Skotijas reģionālā parlamenta pieņemto likumu, kas noteica, ka visu Skotijas juridisko personu valdēs 50% locekļu jābūt sievietēm. Nosakot šīs kvotas izpildi, bija jāņem vērā arī transpersonas, kas sevi uzskata par sievietēm.

Feministu organizācijas, kas bija vērsušās pret Skotijas valdību, trešdienas spriedumu uztvērušas kā nozīmīgu uzvaru.

"Tiesa mums devusi pareizo atbildi - aizsargājamais dzimuma - vīrieša un sievietes - raksturlielums attiecas uz realitāti, nevis uz dokumentāciju," norādīja organizācijas "Dzimumam ir nozīme" pārstāve Meja Fostere.

Organizācija "Par Skotijas sievietēm" (FWS), kas apstrīdēja Skotijas likumu tiesā, norādījusi, ka spriedums ietekmēs uz dzimumu balstītās tiesības Skotijā, Anglijā un Velsā, tajā skaitā tādu viendzimuma iestādījumu uzturēšanu kā tualetes, slimnīcas un cietumi.

Pasaulē

Pentagons ir noraidījusi medijos izskanējušo informāciju, ka ASV aizsardzības sekretārs Pīts Hegsets ziņapmaiņas grupā, kurā bija iekļauta arī viņa sieva, dalījās ar sensitīviem militārajiem plāniem par martā notikušo ASV spēku uzbrukumu Irānas atbalstītajiem hutiešu kaujiniekiem Jemenā.